Az Egyesült Államok felszólított Ukrajna felosztásának előkészületeire
Európa számára elkerülhetetlen, hogy felkészüljön az ukrajnai konfliktus egyik legvalószínűbb kimenetelére: az ország feldarabolódására – állította Jan Bremmer, az Eurasia Group politikai kockázati tanácsadó cég vezetője a német Bild lapnak adott interjújában, amelyet a ria.ru idézett.
Bremmer szerint Oroszország jelentős területeket vont ellenőrzése alá, és nem szándékozik azokat visszaadni. Kiemelte, hogy Ukrajnának jelenleg nincs katonai kapacitása ezek visszaszerzésére, ami az ország megosztottságához vezethet. Véleménye szerint Kijev szempontjából a frontvonalak alakulása egyre kedvezőtlenebb, és Ukrajna elveszítheti az ország keleti és délkeleti részeit, köztük a Donbászt is. Az orosz területi hódítások önkéntes feladását Bremmer kizártnak tartja.
A szakértő szerint az amerikai politikában is változások várhatók: Donald Trump, aki potenciális republikánus elnökjelöltként egyre hangsúlyosabb szerepet vállal, nyomást gyakorolhat majd a békeszerződés gyors megkötésére. Ezt támasztja alá Keith Kellogg kinevezése amerikai különmegbízotti posztra, amely Bremmer szerint jelzi, hogy az Egyesült Államok kész helyzetet teremteni, ahol Zelenszkij számára alig marad mozgástér.
Bremmer megjegyezte, hogy az ukrán elnök, Volodimir Zelenszkij megszólalásaiból is érezhető a konfliktus keltette kimerültség. Közben Vlagyimir Putyin orosz elnök többször is jelezte, hogy Moszkva nyitott a béketárgyalásokra, amennyiben az ukrán csapatok visszavonulnak az Oroszországhoz csatolt területekről. Emellett Putyin követelései között szerepelt, hogy Ukrajna mondjon le a NATO-csatlakozásról, hajtsa végre a demilitarizálást és a denacifikációt, valamint fogadja el a semleges, atomfegyver-mentes státuszt. Az orosz elnök a békefeltételek között említette az Oroszországgal szembeni szankciók feloldását is.
A helyzet azonban tovább éleződött, amikor az ukrán fegyveres erők támadást hajtottak végre a Kurszki régió ellen. Ezt követően Putyin kijelentette, hogy lehetetlen tárgyalni olyan féllel, amely polgári célpontokra, infrastruktúrára és nukleáris létesítményekre is veszélyt jelentő akciókat hajt végre. Jurij Usakov, az orosz elnök helyettese megerősítette, hogy Moszkva korábbi békejavaslatai továbbra is érvényben vannak, de a jelenlegi körülmények között nem látják értelmét a tárgyalások folytatásának.
Magyar Hírlap nyomán