Borrell: az EU-ba érkező Netanjahut le kell tartóztatni
Az Európai Unió tagállamainak kötelessége figyelembe venni a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) döntéseit, és letartóztatni Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnököt, ha az uniós területre lépne – jelentette ki Josep Borrell, az EU külügyi vezetője. Borrell szerint a döntés figyelmen kívül hagyása súlyosan rontaná az unió hitelességét.
A hágai székhelyű Nemzetközi Büntetőbíróság a múlt héten elfogatóparancsot adott ki Netanjahu, egykori védelmi minisztere, Joav Gallant, valamint Ibrahim al-Masri Hamász-parancsnok ellen, a gázai konfliktus kapcsán elkövetett háborús és emberiesség elleni bűncselekmények vádjával. Bár Izrael nem részese a Római Statútumnak, amely az ICC működését szabályozza, a bíróság joghatósága kiterjed Ciszjordániára, Gázára és a római egyezményt aláíró 123 országra, köztük az összes uniós tagállamra.
A G7 külügyminisztereinek találkozója előtt, amelyet az olaszországi Fiuggiban tartottak, Borrell hangsúlyozta, hogy minden EU-tagállam kötelezte magát a Római Statútum betartására. Hozzátette: „Az ICC határozatait nem lehet szelektíven kezelni. Nem lehet üdvözölni a döntéseiket, amikor Vlagyimir Putyin ellen szólnak, majd hallgatni, ha Benjámin Netanjahut érintik.”
Borrell figyelmeztetett, hogy az ICC döntéseinek figyelmen kívül hagyása kettős mércére utalna, amely tovább gyengítené az EU-t bírálói szemében. Külön kitért arra is, hogy az izraeli kormány kritikája, akár Netanjahu, akár más politikus döntéseiről van szó, nem tekinthető antiszemitizmusnak.
Németország óvatosan közelít a kérdéshez. Annalena Baerbock külügyminiszter jelezte, hogy Berlin vizsgálja a bírósági döntés következményeit, miközben Olaf Scholz kancellár szóvivője, Steffen Hebestreit kijelentette, hogy Németország „történelmi felelőssége” miatt valószínűleg nem hajtja végre az ICC határozatát. Franciaország hasonlóan óvatos nyilatkozatot tett, az ICC döntését összetett jogi ügynek nevezve.
Ezzel szemben Hollandia, Svájc, Írország, Olaszország, Svédország, Belgium és Norvégia egyértelműen kijelentették, hogy tiszteletben tartják a Római Statútum által előírt kötelezettségeiket. Orbán Viktor magyar miniszterelnök viszont élesen bírálta a Nemzetközi Büntetőbíróság döntését, és látogatásra hívta meg Netanjahut, ezzel egyértelműen kifejezve szolidaritását Izraellel.
A Nemzetközi Büntetőbíróság elfogatóparancsa heves bírálatokat váltott ki Izrael és legfőbb szövetségese, az Egyesült Államok részéről, akik politikai indíttatásúnak minősítették a döntést.
Orosz Hírek nyomán