Donald Trump máris az ukrajnai háború lezárásáról tárgyal
Donald Trump a választási kampány során azt ígérte, hogy gyorsan véget vet az ukrajnai háborúnak, és a megválasztott amerikai elnök már túl is van az első telefonos egyeztetéseken európai vezetőkkel – írja a Bloomberg, amit az Index szemlézett.
A portál szerint Trump már készül a tárgyalásokra Vlagyimir Putyin orosz elnökkel is. Eközben az uniós vezetők próbálják kidolgozni, hogyan tudnák folytatni Ukrajna támogatását az Egyesült Államok közreműködése nélkül.
A Bloomberg értesülései szerint Trump több európai vezetővel is tárgyalt arról, miként lehetne véget vetni Oroszország ukrajnai háborújának. Megértette, hogy Ukrajnát nem lehet rávenni engedményekre anélkül, hogy valamit ne kapnának cserébe. Mindeközben Európában nő az aggodalom, hogy Trump hivatalba lépése után leállíthatja Kijev támogatását. Budapesten már tárgyaltak arról, milyen lépéseket tehet az EU ebben az esetben.
A lap meg nem nevezett forrásokra hivatkozva arról számolt be, hogy Trump számos telefonbeszélgetést folytatott európai vezetőkkel az ukrajnai háború lezárásának lehetőségeiről. Az egyik ilyen egyeztetés során felmerült, hogyan készülhetne fel Trump a Putyinnal folytatandó tárgyalásokra. Trump azonban egyértelművé tette, hogy Ukrajna nem fog engedményeket tenni Putyinnak anélkül, hogy ne kapna cserébe valamit.
Európai reakciók és tervek
A Bloomberg szerint az Európai Unió vezetői az Európai Politikai Közösség budapesti találkozóján már megvitatták Ukrajna katonai támogatásának folytatását arra az esetre, ha Trump leállítaná az amerikai segítséget. A megbeszéléseken arról is szó esett, hogy az EU képes lenne-e biztosítani a szükséges forrásokat Kijevnek. A legfőbb aggodalom az, hogy Trump az európai országokra hárítaná a pénzügyi és katonai terheket.
Egy forrás szerint az eddigi egyeztetések nem utalnak radikális változásokra. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök felszólította az európai vezetőket, hogy a fegyverszállítások biztosítására összpontosítsanak, és ne tegyenek Putyinnak engedményeket.
Giorgia Meloni olasz miniszterelnök úgy fogalmazott: „Ha ma békéről beszélhetünk, az az ukránok bátorságának és a Nyugat támogatásának köszönhető. Hamarosan kiderül, hogyan alakulnak az események a következő hetekben.”
Egyes európai tisztviselők szerint a legnagyobb kihívást nem a pénzügyi támogatás, hanem a katonai erőforrások biztosítása jelenti, amelyek jelentős része az Egyesült Államoktól származik. Többen úgy vélik, meg kellene várni Trump januári beiktatását, hogy tisztábban lássák az új adminisztráció terveit Ukrajnával kapcsolatban. Mások szerint az EU-nak már most fel kell készülnie, és konkrét javaslatokat kell kidolgoznia arra az esetre, ha az amerikai támogatás megszűnne.
Index nyomán
Follow @jobboldalihirek