Jobboldali Médiahírek

Hírexpress, hírblog – Hírek itthonról és a nagyvilágból Önnek!

HírekVilág

Kivonulhatnak a Kurszki területről a megszálló ukrán katonák

Hirdetés

Milyen jelentős szerepet játszhat a kurszki régió az ütközetben? Vlagyimir Putyin korábban azt mondta, hogy az ukrán csapatok szinte teljesen bekerítésben vannak ezen a fronton. Meddig tarthat ki Ukrajna ezen a területen?

Az oroszok a kurszki térségben megtették, amit kellett: bár az ukrán erők a betöréssel közel 1100 négyzetkilométert foglaltak el – más becslések szerint ez „csak” ezer négyzetkilométer –, ez az orosz terület méretéhez viszonyítva szinte elhanyagolható. Ukrajna deklarált célja az volt, hogy jelentős orosz erőket vonjon el Kelet-Ukrajnából, ezzel tehermentesítve az ottani frontvonalat, ám ezt a célt nem sikerült elérni. Bár az ukránok betörése rövid távon pozitív morális hatást váltott ki, mind az ukrán, mind a nyugati közvéleményben, a legújabb térképek alapján az oroszok az ukrán előretörés közel 60 százalékát már visszafoglalták. Az orosz csapatok szinte teljesen körülvették az ukránok által kialakított „háromszög” alakú területet, és fennáll a veszély, hogy az ott lévő ukrán egységek bekerítésre kerülnek, és felmorzsolódnak.

A legvalószínűbb forgatókönyv, hogy az ukrán erők fokozatosan visszavonulnak, de visszavonulásuk során próbálják minél nagyobb veszteséget okozni az oroszoknak. Az orosz vezetés friss, kevésbé tapasztalt csapatokat vetett be itt, mivel a kurszki front nem elsődleges jelentőségű a számukra. A legjobb orosz erőket Kelet-Ukrajnában összpontosítják, mivel a konfliktus egyik fő oka Donyeck és Luhanszk régió „felszabadítása” volt az orosz narratíva szerint – amit a nyugati világ és Ukrajna agresszióként értékel.

Hirdetés

A fronthelyzet várhatóan nem változik érdemben az új amerikai elnök hivatalba lépéséig. Jelenleg a két fél tárgyalási szándékai nagyon távol esnek egymástól. Ukrajna kitart amellett, hogy csak akkor hajlandó tárgyalni, ha Oroszország kivonul a megszállt területekről. Ezzel szemben Oroszország tavaly azt mondta, hogy hajlandó tárgyalni, ha Ukrajna elismeri a területi „realitásokat” – vagyis a megszállt területek orosz fennhatóságát. Ezt azonban egyetlen ukrán politikus sem fogadná el, amíg fennáll a visszaszerzés reménye.

Ukrajnának egyre nagyobb kihívást jelent, hogy megfelelő számú katonát állítson ki. Bár eszközellátottságát a nyugati támogatás javíthatja, az a kérdés, lesz-e elég ember, aki képes használni ezeket. Az ukrán mozgósítási korhatár folyamatosan csökken, és egyre többen hagyják el az országot. Az ukrán lakosság bizalma is csökken a háború megnyerését illetően, így a jövő továbbra is bizonytalan, – írja az Infostart.

Hirdetés

Hirdetés