Libanoni tűzszünetet jelentett be Joe Biden
Tűzszünet léphet életbe az izraeli védelmi erők (IDF) és a Hezbollah libanoni síita militáns-szervezet között. A CNN és a Channel 12 izraeli csatorna arról számoltak be, hogy a javaslatot megszavazta az izraeli biztonsági kabinet. Benjamin Netanjahu izraeli kormányfő korábban felvett tévébeszédében arról beszélt, hogy a teljes kormány elé viszi a megállapodás tervezetét, de egyértelműen nem jelentette be a fegyvernyugvást, találgatásra késztetve a sajtót és a nemzetközi közösséget, – írja az Index.
Joe Biden amerikai elnök végül a Fehér Ház előtti rózsakertben állva jelentette be a libanoni tűzszünetet, pár órával Netanjahu talányos tévébeszéde után. Biden azt mondta, Izrael és Libanon egyezett meg a fegyverszünetben (nem a Hezbollahot említette). Azt mondta, a fegyvernyugvás szerda hajnalban, helyi idő szerint 4 órakor lép életbe. Az elnök arról beszélt, ez az ellenségeskedések állandó jellegű beszüntetését jelenti, és hogy a Hezbollah és más terrorszervezetek maradványait nem engedik a térségbe. Hozzátette, amit tudni lehetett eddig: a libanoni hadsereg nyomul be az ország déli részére, amit eddig jelentős részben a Hezbollah ellenőrzött.
Az elnök azt mondta még, a következő 60 napban Izrael kivonja csapatait Libanonból, és a civilek visszatérhetnek újjáépíteni otthonaikat. Azonban ha a Hezbollah vagy más fenyegetést jelent Izrael számára, megtöri a tűzszünetet, Izraelnek megvan a joga, hogy visszatámadjon. A fegyverszünet új kezdetet jelent Libanonnak is, ami visszanyerheti szuverenitását.
Biden arról beszélt, a térségbeli országokkal együttműködve a Gázai övezetben is tűzszünetet akarnak elérni. A jövőről beszélt, miszerint a palesztinok saját állammal rendelkeznek majd, de nem nyújtanak fedezéket terroristáknak. Megemlítette a megfeneklett szaúdi-izraeli közeledés felmelegítését is. „A béke lehetéséges” – mondta el kétszer is a végén.
Arról még nem tudni, mi a Hezbollah álláspontja hivatalosan, Mahmúd Kamati, a szervezet politikai tanácsának helyettes vezetője azt mondta az al-Dzsazírának, még tanulmányozzák a tervezetet, és nem bíznak Netanjahuban.
Igazán komolyan hétfőn merült fel egy tűzszünet lehetősége a felek között. A tervek e szerint arról szóltak, hogy egy 60 napos fegyvernyugvás lépne életbe, a két hónap alatt az izraeli haderő kivonulna a megszállt dél-libanoni területekről, de a Hezbollah is elhagyná a térségben kiépített állásait. A vákuumba a roppant gyenge, de nyugati ígéretek szerint megerősítendő libanoni hadsereg nyomulna be.
Benjamin Netanjahu izraeli kormányfő állítólag elvi szinten áldását adta a fegyverszünetre, a libanoni parlament házelnökhelyettese, Eliasz Bou Száb pedig azt mondta a Reutersnek, nincs komoly akadálya a fegyverek elhallgatásának. Kérdés volt egy ideig, ki fogja ellenőrizni a tűzszünetet, de erre összeáll egy öt ország képviselőiből verbuvált bizottság, amit az Egyesült Államok vezet, és Franciaország is benne van. Ehhez fordulhat Izrael, ha valami gondja van a végrehajtással.
Kedden már szinte tényként írt a Guardian is a fegyvernyugvásról, amit kedd este az amerikaiak és franciák – a libanoni miniszterelnök jelenlétében – jelentenének be. Mint írtuk, a tűzszünet előtti utolsó napokban az izraeli légierő fokozta a nyomást Libanonon, sorra intézték a légicsapásokat az ország déli része és a főváros, Bejrút ellen.
Avi Majer, a Jerusalem Post lap korábbi főszerkesztője azt mondta a Guardiannek, nem példátlan, hogy egy ország hadereje fokozza a támadásokat egy tűzszünet előtt. A cél épp az, hogy mielőtt le kell állítaniuk a támadásokat, a lehető legtöbb katonai célt elérjék. A fegyverszünet lényege az lenne, hogy a Hezbollah kivonja erőit az izraeli határtól cirka 30 kilométerre északra, a Litáni folyó mögé, és az izraeli csapatok is elhagyják Libanont. Ha a Hezbollah mégis visszaszivárogna vagy támadna, ha azonnali veszély állna fenn, az izraeliek válaszolhatnának rá.
Izrael és a Hezbollah tavaly október 8. óta lövik egymást, de a harcok idén szeptemberben váltak intenzívvé. Izrael arra hivatkozva fokozta katonai erőfeszítéseit, hogy 60 ezer, az északi határtól elmenekült polgára hazatérhessen a Hezbollah rakétafenyegetésétől megszabadulva. Azóta Izrael lefejezte a szervezetet, Haszán Naszrallah alapító-vezetőt és több más felsővezetőt is megölt, miközben korlátozott szárazföldi támadást is indított. A libanoni hatóságok szerint a háborúban eddig 3823 ember halt meg, 15 859 megsebesült, valamint egymillió ember hagyta el az otthonát.
Index nyomán