Jobboldali Médiahírek

Hírexpress, hírblog – Hírek itthonról és a nagyvilágból Önnek!

HírekVilág

Megtaláltuk a “román csoda” okát, még Zambia és Panama is többet költött oktatásra a GDP arányában, mint a dákok kései “utódai”

Hirdetés

Románia számos nemzetközi összehasonlításban rekorderként szerepel, ám nem mindig pozitív értelemben. Oktatásra fordított kiadásai például a GDP mindössze 3,3 százalékát teszik ki, amivel nemcsak az Európai Unióban, hanem világszinten is az egyik legalacsonyabb szinten áll. Az UNESCO legutóbbi jelentése szerint Románia a világ 171 országa közül csupán a 123. helyet foglalja el ezen a téren, és olyan országok mögött szerepel, mint Zambia vagy Paraguay. Az oktatásra szánt teljes közkiadások arányában még kedvezőtlenebb a helyzet: itt a 156. helyen áll, megelőzve például Srí Lankát és Ugandát.

A 2015-ös Oktatási Világfórum által megfogalmazott célkitűzés, amely szerint 2030-ra az országok GDP-jük 4–6 százalékát és közkiadásaik 15–20 százalékát fordítják oktatásra, Románia számára egyelőre távoli tervnek tűnik. Bár az ország 2018-ban fenntartható fejlődési stratégiát fogadott el, az UNESCO legfrissebb jelentése szerint a vállalt finanszírozási célokat nem teljesítette.

Az Edupedu.ro elemzése rávilágít, hogy még Írország is hasonlóan alacsony, a GDP 3 százalékát fordítja oktatásra az EU-ban, ám a legtöbb tagállam jóval magasabb arányt biztosít. Svédországban például ez az arány 7,6 százalék, Belgiumban 6,4 százalék, míg Franciaországban 5,4 százalék. A közkiadások tekintetében is nagy az eltérés: Észtország, Svédország, Litvánia és más uniós országok 12–14 százalékot különítenek el az oktatásra, míg Románia mindössze 8,1 százalékot.

Hirdetés

Magyarország helyzetét az elemzés nem részletezi, de a GDP 4,7 százalékát oktatásra fordítja, ami az uniós középmezőny aljára helyezi az országot. Bár Romániánál magasabb, a regionális versenyben még így is elmarad azoktól az országoktól, amelyek prioritásként kezelik az oktatási kiadásokat.

Pesti Srácok nyomán

Hirdetés

Hirdetés