Moszkva pusztító választ ígér, ha Kijev csapásokat mér mélyen Oroszországban
A nyugati országok „továbbra is veszélyesen játszanak” – jelentette ki Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője szerdai sajtótájékoztatóján.
Zaharova az Egyesült Királyság és Franciaország azon erőfeszítéseit kommentálta, amelyek célja, hogy meggyőzzék az Egyesült Államokat, engedélyezze a Kijevnek szállított nyugati rakéták használatát mélyen orosz területeken. A múlt héten a The Telegraph beszámolt arról, hogy London és Párizs amerikai jóváhagyást kértek a Storm Shadow/Scalp cirkálórakéták bevetéséhez még Donald Trump megválasztott elnök januári hivatalba lépése előtt.
„Ha a kijevi rezsim engedélyt kap az ilyen támadások végrehajtására, azt úgy fogjuk értelmezni, hogy a NATO de facto közvetlen konfliktusba lép Oroszországgal” – figyelmeztetett Zaharova.
„Az ilyen nagy hatótávolságú nyugati fegyverek bevetésére adott válaszunk azonnali és pusztító lesz.”
NATO-szakértők nélkül nem működnek a fegyverek
Moszkva régóta állítja, hogy az ukrán erők nem képesek önállóan üzemeltetni a nyugati fegyverrendszereket. Az orosz tisztviselők szerint ezekhez a NATO szakembereinek közvetlen részvételére és a szövetség műholdas hírszerzési támogatására van szükség.
A múlt héten Szergej Lavrov külügyminiszter is megerősítette, hogy minden ilyen támadás a NATO közvetlen részvételének jeleként értelmezhető. „Ha ezeket a fegyvereket bevetnék, az azt jelentené, hogy a NATO-tagállamok nyíltan háborúban állnak Oroszországgal” – nyilatkozta a Rosszija Szegodnya hírügynökségnek.
Nukleáris fenyegetés és Kijev „véres csalása”
Vlagyimir Putyin korábban elrendelte Oroszország nukleáris doktrínájának módosítását, amely szerint egy nukleáris nagyhatalom által támogatott, nem nukleáris állam támadása is indokolhatja az orosz nukleáris válaszlépést.
Zaharova szerdán arról is beszélt, hogy Kijev megpróbálhatja úgy bemutatni a nyugati rakétákat, mintha azokat Ukrajnában gyártották volna, hogy azokat Oroszország elleni támadásokban használják. „Egy ilyen véres csalás nem valósulhatna meg a nyugati támogatóik tudta és hozzájárulása nélkül” – tette hozzá.
Boris Johnson és a nyugati csapatok Ukrajnában
Zaharova nyilatkozata egy nappal azután hangzott el, hogy Boris Johnson volt brit miniszterelnök a GB Newsnak adott interjújában azt mondta, London akár csapatokat is küldhet Ukrajnába, hogy elkerülje Kijev vereségét, különösen akkor, ha Trump esetleges elnöksége alatt csökkenne az amerikai katonai támogatás.
Oroszország ismételten kijelentette, hogy nem tervezi a NATO vagy annak egyetlen tagállama elleni támadást, de figyelmeztetett: a szövetség fokozódó részvétele a konfliktusban növeli a közvetlen NATO–Oroszország összecsapás kockázatát.
Orosz Hírek nyomán