Jobboldali Médiahírek

Hírexpress, hírblog – Hírek itthonról és a nagyvilágból Önnek!

HírekVilág

Szorul a hurok Von der Leyen körül, hamarosan tárgyalják a korrupciós ügyét, a Pfizer-gate-t!

Hirdetés

Elindult Ursula von der Leyen korrupciós pere, amelyben a 2021 májusában kötött 35 milliárd eurós Pfizer-megállapodás körülményeit vizsgálják. A szerződés részleteit állítólag sms-üzenetekben egyeztették, – írja a Mandiner.

Az ügy háttere: Ursula von der Leyen 35 milliárd eurós szerződést kötött vakcinabeszerzésre, miközben férje akkoriban egy magas beosztású, jól fizetett pozíciót szerzett a Pfizer közelében. A szerződés tárgyalásának részletei titkosak, így pénzügyi és tudományos szempontból is átláthatatlan maradt. Az Európai Bizottság elnöke ezen túlmenően az egyezség bizonyos kulcsfontosságú részeit sms-ben bonyolította le.

Az Európai Bizottság a Covid–19-vakcinaszerződésekhez nem biztosított megfelelő nyilvános hozzáférést, a szerződések egyes részeinek indoklás nélküli kitakarásával szabálytalanságot követett el – állapították meg 2024 júliusában.

Hirdetés

Az ügyet eredetileg a Zöldek európai parlamenti képviselői vitték elő, akik átláthatóságot követeltek a vakcinabeszerzési szerződésekkel kapcsolatban. A Bizottság azonban csak részleges betekintést engedélyezett, adatvédelmi és kereskedelmi okokra hivatkozva. Ezt az EP-képviselők vitatták, és a brüsszeli bíróság később kimondta, hogy a szerződések kitakarása szabálytalan volt, mivel a Bizottság nem tudta igazolni, hogy ezek a kereskedelmi érdekeket valóban veszélyeztetnék.

A Pfizer-gate ügy tárgyalása november 15-én kezdődik

A Financial Times szerint az Európai Bíróság november 15-én tartja meg a Pfizer-gate ügy tárgyalását, amely az EU és Pfizer közötti vakcinabeszerzés részleteit érinti.

Hirdetés

Von der Leyen a Pfizer vezérigazgatójával, Albert Bourlával gyakorlatilag sms-ben intézte a szerződést, amely során 1,8 milliárd adag vakcinát rendeltek. A vizsgálat során kiderült, hogy von der Leyen munkatársai akadályozták a nyomozást, amikor az EB elnök és Bourla közötti üzeneteket nem tárták fel, mivel az sms-eket rövid életűnek tekintették, így az EU dokumentum-megőrzési szabályai alól kivonták őket. Von der Leyen azzal érvelt, hogy nem vett részt közvetlenül a tárgyalásokban, így az üzenetek nem befolyásolták a megállapodást.

„Az emberiség történetének legnagyobb korrupciós botránya” – nevezte az esetet Mislav Kolakusic, az EP korábbi horvát képviselője, aki Von der Leyent „4,5 milliárd adagos nőként” emlegette.

Mandiner nyomán

Hirdetés

Hirdetés