A német nyugdíjasok menedéke lett Magyarország
Andre Iwan és felesége néhány hónapja költözött Magyarországra Kelet-Németországból, mert úgy érezték, hazájukban a magas adók és a bevándorlás miatt „másodosztályú állampolgárokká” váltak. Az 55 éves Iwan már 1998-ban vásárolt egy telket a Balaton közelében, Szőlősgyörökön, egy kis somogyi faluban, amely a kommunizmus idején népszerű találkozóhely volt kelet- és nyugatnémetek számára. Eredetileg nyugdíjas éveikre szánták az ingatlant, de Németország politikai és társadalmi változásai miatt a költözést előre hozták – számolt be róla a Reuters, amelyet a Magyar Nemzet is idézett.
Az elmúlt években több ezer német, főként nyugdíjas, telepedett le Magyarországon. Őket elsősorban az alacsony megélhetési költségek és az olcsó lakhatás vonzza, de politikai tényezők is szerepet játszanak. Az Orbán-kormány bevándorlásellenes politikája és retorikája sok német számára különösen vonzó, amit a közösségimédia-platformokon is gyakran megosztanak.
Iwan szerint Németországban „évről évre rosszabb lett a helyzet” Angela Merkel 2015-ös döntései óta, amikor több mint egymillió migránst engedtek be az országba. „Valahogy úgy érezted, hogy másodosztályú állampolgár vagy, akinek csak az a dolga, hogy dolgozzon és adót fizessen” – fogalmazott Iwan, aki korábban az építőiparban dolgozott.
Merkel 2015-ös migránspolitikája külföldön sok elismerést kapott, de Németországon belül megosztóvá vált, és politikai következményei is lettek. Ezzel párhuzamosan megerősödött a jobboldali Alternatíva Németországért (AfD) párt, amely szintén azt állítja, hogy a bevándorlók elárasztották az országot, és a kormány már nem képes kezelni a helyzetet. Bár a német kormány szerint a migránsok létfontosságúak a gazdaság számára, az illegális bevándorlás elleni szigorúbb fellépést ígértek.
Magyarország népszerűsége a németek körében egyre nő. 2022-ben mintegy 22 100 német élt hazánkban, és a csúcspont 2021-ben volt, amikor 4036-an érkeztek a hivatalos adatok szerint. A betelepülők körülbelül fele 60 év feletti.
Váradi Mónika szociológus szerint a németek Magyarországot biztonságosnak érzékelik. „Elég olcsón tudnak itt élni, könnyen találnak lakást, és azt mondják, nincsenek migránsok. Számukra a németországi helyzet válságként jelenik meg” – fogalmazott.
Follow @jobboldalihirek