Bild: Németország védtelen az orosz Oresnyik rakétával szemben
Németország légvédelmi rendszerei jelenleg nem képesek hatékonyan megvédeni az országot Oroszország új hiperszonikus Oresnyik rakétájával szemben – számolt be a Bild, a német külügyminisztérium belső elemzésére hivatkozva.
Az Oresnyik egy közepes hatótávolságú ballisztikus rakéta, amely különféle robbanófejeket, köztük nukleáris töltetet is hordozhat. Első bevetésére november 21-én került sor, amikor az ukrajnai Dnyipro városában található Juzsmasz katonai ipari létesítmény ellen hajtottak végre csapást. Vlagyimir Putyin orosz elnök az esemény kapcsán kijelentette, hogy az Oresnyik rakéta tízszeres hangsebességgel halad, és jelenlegi légvédelmi rendszerekkel nem elfogható.
A Bild arról is beszámolt, hogy a német külügyminisztérium belső tanulmányt készíttetett Berlin és Kijev légvédelmi képességeiről egy esetleges ballisztikus rakétatámadás kapcsán. A tanulmány, amelyhez a hadsereg légvédelmi szakembereinek véleményét is kikérték, arra a következtetésre jutott, hogy Németország jelenleg védtelen lenne egy Oresnyik-támadással szemben.
A dokumentum szerint az amerikai gyártmányú Patriot rendszerek nem alkalmasak az Oresnyik típusú, nagy hatótávolságú és rendkívül manőverezőképes ballisztikus rakéták ellen. Az elemzés azt is megjegyezte, hogy egy sikeres elfogás csupán „szerencsés véletlen” lenne. Ugyanakkor a berlini kormány által rendelt izraeli Arrow légvédelmi rendszer a jövőben segíthetne enyhíteni ezt a védelmi hiányosságot.
Putyin elnök a közelmúltban hangsúlyozta, hogy bár Oroszország még nem rendelkezik nagy mennyiségben az Oresnyik rendszerekkel, a rakéták sorozatgyártása már folyamatban van. Az orosz vezető megerősítette, hogy néhány egységet Belorusz területén fognak elhelyezni, szövetségesük védelmének erősítése érdekében. Alekszandr Lukasenko belorusz elnök ezzel kapcsolatban megjegyezte, hogy egyelőre tíz rakétarendszer telepítését tervezik, de a további lépéseket a helyzet alakulása határozza meg.
Egy múlt heti nyilatkozatában Putyin kihívást intézett a Nyugathoz, amelyben azt javasolta, hogy Oroszország egy kijelölt kijevi célpont ellen vessen be Oresnyik rakétát, míg a nyugati légvédelem megpróbálná elfogni azt. Az orosz államfő hangsúlyozta, hogy az Oresnyik fejlesztése válasz volt az Egyesült Államok azon döntésére, hogy középhatótávolságú rakétákat telepít Nyugat-Európába.
Magyar Hírlap nyomán
Follow @jobboldalihirek