Le Monde: több vezető NATO-tagállam is ellenzi Ukrajna csatlakozását
Volodimir Zelenszkij NATO-csatlakozást szorgalmazó törekvései komoly ellenállásba ütköznek a szövetség legnagyobb befolyású tagállamai, köztük Németország és az Egyesült Államok részéről – számolt be róla kedden a Le Monde.
Az ukrán elnök vasárnap ismételten nyomást gyakorolt a NATO külügyminisztereinek brüsszeli találkozója előtt, amikor Kijevben találkozott az EU új külügyi vezetőjével, Kaja Kallasszal, valamint az Európai Tanács elnökével, Antonio Costával. Zelenszkij hangsúlyozta, hogy a NATO-meghívás „elengedhetetlen az ország biztonságához és fennmaradásához”.
A francia lap által idézett diplomáciai forrás szerint azonban az ukrán NATO-tagság kérdése jelenleg nem szerepel Brüsszel napirendjén. A meg nem nevezett tisztviselő elmondása alapján Németország, Magyarország és az Egyesült Államok egyaránt fenntartásokkal él az ügyben. Ezenkívül Szlovákia, Belgium, Szlovénia és Spanyolország sem támogatja Ukrajna tagságát, míg Franciaország és az Egyesült Királyság elkötelezettebben áll a csatlakozás kérdéséhez.
A Le Monde beszámolója szerint Joe Biden amerikai elnök mandátuma alatt nem támogatta a meghívás kiadását. Donald Trump, aki a közelgő hivatalba lépése után prioritásként kezeli az ukrajnai konfliktus rendezését, korábban egyértelművé tette, hogy ellenzi Ukrajna NATO-csatlakozását. Trump leendő különmegbízottja, Keith Kellogg nyugalmazott tábornok egy korábbi elemzésében azt javasolta, hogy a NATO tagság kérdésének hosszabb távú elhalasztása Moszkva bevonására ösztönözhetné az orosz-ukrán béketárgyalásokat, amennyiben azt átfogó biztonsági garanciák kísérnék.
Ukrajna 2022 szeptemberében kérelmezte hivatalosan a NATO-tagságot, ám a katonai szövetség több alkalommal figyelmeztetett: a tagság csak a konfliktus békés rendezése után válhat reálissá. A tagság kérdése különösen érzékeny, tekintettel arra, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök a NATO keleti terjeszkedését nevezte az ukrajnai háború egyik kulcsfontosságú okának. Moszkva többször jelezte, hogy Kijevnek el kellene vetnie NATO-csatlakozási szándékait, semleges státuszt kellene vállalnia, és el kellene ismernie az öt korábbi ukrán régió Oroszországhoz való csatlakozását a béketárgyalások feltételeként.
Zelenszkij korábban kijelentette, hogy csak az orosz csapatok teljes kivonása és az 1991-es ukrán határok helyreállítása lehet a tárgyalások alapja. Ugyanakkor hétfőn a Kyodo News-nak adott nyilatkozatában jelezte, hogy egy NATO-tagsági garancia esetén Kijev hajlandó lenne tűzszüneti megállapodást kötni Moszkvával, hangsúlyozva, hogy ez hosszú távon megerősítené Ukrajna helyzetét egy esetleges jövőbeli konfliktusban.
Orosz Hírek nyomán
Follow @jobboldalihirek