Jobboldali Médiahírek

Hírexpress, hírblog – Hírek itthonról és a nagyvilágból Önnek!

HírekItthon

Megvan a döntés, börtön járhat az agresszív kommentelésért

Hirdetés

Az Országgyűlés kedden több törvényjavaslat mellett elfogadta az internetes agresszió visszaszorítását célzó jogszabályt is.

A képviselők többsége megszavazta „Az internetes agresszió visszaszorításáról” szóló törvényjavaslatot, amely kimondja:

„Aki nagy nyilvánosság előtt elektronikus hírközlő hálózaton keresztül olyan kifejezést, ábrázolást vagy kép- és hangfelvételt használ vagy tesz közzé, amely egyértelműen azonosítható személyekkel szembeni erőszakos, halált okozó vagy különös kegyetlenséggel elkövetett bűncselekményre utaló szándékot vagy kívánságot fejez ki – amennyiben súlyosabb bűncselekmény nem valósul meg – vétség miatt akár egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető.”

Hirdetés

A törvény ugyanakkor mentesíti a felelősség alól azokat, akik a fent említett tartalmakat ismeretterjesztő, oktatási, tudományos, művészeti vagy tájékoztatási célból osztják meg, feltéve, hogy a közlés nem alkalmas félelemkeltésre.

A jogszabály indoklása szerint az utóbbi időszakban, különösen az online térben, elszaporodtak az olyan gyűlölködő, félelemkeltő megnyilvánulások, amelyek sértik az emberi méltóságot, nélkülözik a kölcsönös tiszteletet, és rombolják a közbeszéd színvonalát. Az ilyen jelenségek terjedésének egyik fő oka a digitális világ arctalansága, amely lehetőséget ad a gyűlöletkeltő és akár halálos fenyegetést is tartalmazó hozzászólásoknak. A törvényalkotók hangsúlyozták, hogy a közbeszéd állapotának javítása közös felelősség, ezért különösen a közösségi és online platformokon szükséges hatékony intézkedéseket tenni a jogellenes és káros tartalmak visszaszorítására.

A javaslat indoklásában kiemelték: a törvény az emberi méltóság védelme mellett áll ki, és a közösségek biztonságos, félelemmentes kommunikációhoz való jogát védi. A jogszabály célja, hogy fellépjen a gyűlölködő, uszító kifejezések terjedése ellen, amelyek romboló hatással lehetnek a társadalomra, függetlenül attól, hogy ezek egyénekre vagy csoportokra irányulnak, – írja az Index.

Hirdetés
Hirdetés