Putyin: Korábban kellett volna megtámadni Ukrajnát
Vlagyimir Putyin orosz elnök szokásos év végi, közel négyórás sajtótájékoztatóján számos újságírói kérdésre válaszolt, érintve a legfontosabb geopolitikai és gazdasági témákat.
A moszkvai eseményen Putyin elismerte, hogy az Ukrajna elleni invázió hatékonyabb lehetett volna, ha alaposabb előkészületek előzik meg, és a hadműveletet 2022 előtt indították volna el. A Kreml a „különleges katonai műveletet” nyolc évvel a Krím annektálása és a donbaszi konfliktus kiéleződése után kezdte meg, célként Kijev elfoglalását és az ukrán kormány megbuktatását tűzve ki – emlékeztetett a BBC.
Putyin hangsúlyozta, hogy hajlandó lenne kompromisszumokat kötni a háború lezárása érdekében, de nem részletezte, pontosan milyen engedményekre gondol. Kiemelte az orosz katonák bátorságát és a donbaszi fronton elért előrehaladást, valamint beszélt az új, közepes hatótávolságú Oresnyik ballisztikus rakéta teszteléséről, amelyet az ukrán légvédelem megerősített rendszerén kíván kipróbálni.
Egy brit újságíró kérdésére válaszolva Putyin kifejtette, hogy 25 évvel ezelőtt Oroszország a szuverenitás elvesztésének küszöbén állt, de azóta sikerült azt teljes mértékben visszaszerezni. A gazdasági helyzetről szólva „stabilnak” nevezte az ország állapotát, és rámutatott, hogy az orosz gazdaság erősebb növekedést mutat, mint a nyugati országoké, bár a 9 százalékos inflációt aggasztónak tartotta.
A szíriai helyzettel kapcsolatban az orosz elnök kijelentette, hogy az Aszad-rezsim bukása nem Oroszország veresége, de elismerte a helyzet összetettségét. Moszkva éveken át katonailag támogatta a szíriai kormányt, ám az iszlamista erők offenzívája november végén megingatta az Aszad-rezsimet. Putyin közölte, hogy Bassár el-Aszad politikai menedéket kapott Oroszországban, de személyesen még nem találkozott vele, bár tervezi ezt. Hozzátette, hogy Oroszország tárgyalásokat folytat Szíria új vezetésével a két stratégiailag fontos katonai bázis megtartásáról, amelyeket humanitárius célokra kívánnak felhasználni a jövőben.
A Kínával való kapcsolatokról Putyin úgy nyilatkozott, hogy a kétoldalú együttműködés soha nem volt ennyire szoros és baráti. Stratégiai szövetségről van szó, amelyben Oroszország és Kína összehangolja politikai lépéseit a nemzetközi színtéren.
Végül Donald Trump amerikai exelnökkel kapcsolatban Putyin elmondta, hogy utoljára négy éve beszéltek, de kész találkozni vele a jövőben, – írja a Mandiner.