Beteg világ: Charles Darwin sírját rongálták meg Londonban környezetvédelmi aktivisták
Az incidens a Westminster-apátságban történt, amely szemben áll a brit parlament épületével, és ahol a 19. századi brit természettudós, Charles Darwin, az evolúció elméletének kidolgozója nyugszik. A Just Stop Oil környezetvédelmi csoport két tagja narancssárga krétaport szórt Darwin síremlékére, tiltakozásként a fosszilis üzemanyagok használata ellen.
A csoport közleményében azt állította, hogy akciójukkal a figyelmet akarták felhívni arra, hogy 2024 a mérések kezdete óta a legmelegebb év volt. Kiemelték, hogy a globális átlaghőmérséklet tavaly meghaladta az 1,5 fokos küszöbértéket, amelyet a szakértők a klímaváltozás kritikus határaként határoztak meg.
„Milliók kényszerülnek elhagyni otthonaikat, Kalifornia lángokban áll, és az 1970-es évek óta a világ vadállományának kétharmada eltűnt” – írta a csoport hétfői nyilatkozatában. Hozzátették, hogy Darwin síremlékét azért választották az akció helyszínéül, mert szerintük a tudós „forogna a sírjában”, ha tudná, hogy a világ a hatodik tömeges kihalás kellős közepén tart.
A rendőrség a helyszínen őrizetbe vette a két elkövetőt, egy 66 és egy 77 éves nőt, szándékos rongálás gyanújával. Az „aktivisták” azonban nem tértek ki arra, hogy cselekedetük miként járul hozzá a klímaváltozás elleni küzdelemhez, és miért használnak környezetszennyező műanyagokat vagy szintetikus festékeket.
Az apátság szóvivője közölte, hogy Darwin síremlékének tisztítása megkezdődött, és valószínűtlen, hogy maradandó károsodást szenvedett volna.
Az elmúlt időszakban a Just Stop Oil több hasonló akciót hajtott végre, amelyek során művészeti és történelmi emlékeket rongáltak meg. Tavaly szeptemberben a londoni Nemzeti Galériában három tagjuk konzerv zöldséglevest öntött Vincent van Gogh Napraforgók című festményére, amelyet üveglap védett ugyan, de a keret megrongálódott, helyreállítása pedig tízezer fontba (közel 5 millió forintba) került.
Tavaly júniusban Stonehenge szikláit szennyezték be narancssárga porral, májusban pedig a Magna Carta egyik példányának üvegfalú tárolóját próbálták meg összetörni a brit nemzeti könyvtárban. Egyik esetben sem keletkezett maradandó kár, de az akciók jelentős felháborodást váltottak ki. 2023 novemberében a Nemzeti Galériában Diego Velázquez Vénusz tükörrel című festményének védőüvegét rongálták meg, további botrányt keltve.
MTI nyomán