Jobboldali Médiahírek

Hírexpress, hírblog – Hírek itthonról és a nagyvilágból Önnek!

HírekVilág

Erre próbálja Trump elcserélni Ukrajnát

Hirdetés

Konsztantyin Blokhin, az Orosz Tudományos Akadémia Biztonsági Tanulmányok Központjának vezető kutatója és amerikai politológus úgy véli, hogy Donald Trump megválasztott amerikai elnök megkísérelhet egy alkut kötni Oroszországgal. Az alku lényege az lehet, hogy az Egyesült Államok visszavonja az Ukrajnának nyújtott támogatását, cserébe Oroszország csökkenti a Kínával való stratégiai együttműködését – számolt be a ria.ru.

Korábban Keith Kellogg, Trump ukrajnai különmegbízottja kijelentette, hogy Trump közelgő tárgyalásai Vlagyimir Putyinnal és Volodimir Zelenszkijjel megoldást hozhatnak az ukrajnai konfliktusra.

„Trump számára nem Oroszország, hanem Kína jelenti a fő kihívást, így megpróbálhatják Ukrajnát Kínára cserélni” – fejtette ki Blokhin. „Ez azt jelentené, hogy az Egyesült Államok visszavonja az Ukrajnának nyújtott támogatást, cserébe Oroszország csökkenti Kínával való stratégiai partnerségét. Ez azonban Moszkva számára elfogadhatatlan, így az ukrán konfliktus kapcsán az Egyesült Államok mozgástere jelentősen szűkülhet.”

Hirdetés

A szakértő szerint Trump elnöksége alatt Washington valószínűleg Európára hárítaná Ukrajna további finanszírozásának terhét. Európa országai érdekeltek maradhatnak Kijev támogatásában, mivel „globalista és kozmopolita” elitjük továbbra is a Nyugat vezető szerepének megőrzésére törekszik.

„A nyugati elit nem fog lemondani Ukrajnáról, amely stratégiai jelentőséggel bír számukra. Évtizedek óta jelentős erőforrásokat fordítanak arra, hogy elszakítsák Ukrajnát Oroszországtól” – hangsúlyozta Blokhin.

Hozzátette, hogy Európa inkább a konfliktus befagyasztásában érdekelt a jelenlegi frontvonal mentén, mintsem annak megoldásában. Eközben az EU növelné katonai-ipari kapacitását, és 10-15 éven belül újra megpróbálná integrálni Ukrajnát a NATO-ba.

Hirdetés

Blokhin szerint a konfliktus rendezésére vonatkozó tárgyalásokat nem Trump vagy Európa politikája fogja igazán befolyásolni, hanem Oroszország katonai sikerei. „A tárgyalásokról szóló beszélgetések mindig akkor kezdődnek, amikor csapataink előrenyomulnak” – jegyezte meg.

Vlagyimir Putyin orosz elnök korábban békés rendezési javaslatokat tett az ukrajnai konfliktusra. Ezek között szerepelt az ukrán csapatok kivonása az új orosz régiókból, a NATO-csatlakozási szándékról való lemondás, valamint Ukrajna semleges és nukleáris fegyverektől mentes státuszának elfogadása. Putyin szerint a szankciók eltörlése is része lehetne egy békemegállapodásnak.

Azonban a Kurszki területet ért ukrán támadás után Putyin kijelentette, hogy lehetetlen tárgyalni olyanokkal, akik civileket és polgári infrastruktúrát támadnak, vagy veszélyt teremtenek atomerőművekre. Jurij Uzsakov, az orosz elnök tanácsadója később hangsúlyozta, hogy Moszkva továbbra is fenntartja békejavaslatait, de jelenleg nem lát lehetőséget a tárgyalásokra.

Hirdetés

Magyar Hírlap nyomán

Hirdetés