Jobboldali Médiahírek

Hírexpress, hírblog – Hírek itthonról és a nagyvilágból Önnek!

HírekVilág

Felsült a német külügyminiszter, kezet sem fogtak vele a „szíriai tálibok”

Hirdetés

Annalena Baerbock német külügyminiszter damaszkuszi látogatása kudarcba fulladt, mivel a szíriai fél nem támogatta az Oroszország hiteltelenítésére és Bassár el-Aszad emberiség elleni bűneinek hangsúlyozására tett erőfeszítéseit – nyilatkozta Sztanyiszlav Taraszov politológus a VZGLYAD című lapnak. A látogatás során szíriai tisztviselők még kézfogásra sem voltak hajlandók Baerbockkal, ami komoly diplomáciai feszültséget jelez.

„Baerbock kézfogásának elutasítása a protokoll szempontjából egyértelmű sértés, és mögötte mélyebb problémák húzódnak” – mondta Taraszov, a Közel-Kelet szakértője. Szerinte a szíriai vezetés egyre inkább iszlám alapú irányelveket követ, ami új helyzetet teremt a térségben.

Hirdetés

Az arab sajtó kommentárjai szerint Baerbock és francia kollégája, Jean-Noel Barrot látogatása célja Oroszország lejáratása és Aszad bűneinek kiemelése volt, ám a szíriai fél nem támogatta ezt a narratívát. Ehelyett a találkozókon a kurdok, a keresztények és az orosz támaszpontok témája került előtérbe, miközben a látogatás kitűzött céljai nem valósultak meg.

Taraszov úgy véli, a látogatás csupán diplomáciai „puhatolózás” volt, és nem hozott áttörést. Rámutatott, hogy Szíria jelenlegi helyzete miatt Európa nem jelent komoly támogatási forrást Damaszkusz számára, szemben az olyan arab országokkal, mint Szaúd-Arábia, amelyek jelentős pénzügyi segítséget nyújthatnak a gazdasági újjáépítéshez.

Hirdetés

Baerbock damaszkuszi kijelentései – például az orosz katonai támaszpontok eltávolításának követelése – tovább fokozták a feszültséget. Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője erre reagálva emlékeztetett a Németországban működő amerikai katonai bázisokra, megkérdőjelezve Baerbock kijelentéseinek hitelességét.

A látogatást a német belpolitika is élesen kritizálta. Sevim Dagdelen Bundestag-képviselő „a német külpolitika fekete napjának” nevezte az eseményt, különösen Baerbock megalázó helyzetét, amely szerinte bátorítást jelenthet a németországi iszlamisták számára.

NIF

Hirdetés
Hirdetés