Jobboldali Médiahírek

Hírexpress, hírblog – Hírek itthonról és a nagyvilágból Önnek!

HírekVilág

Olasz lap: Zelenszkij „hipotézise” miatt az energia ára brutálisan emelkedhet 2025-ben, Magyarország lehet a kivétel

Hirdetés

Az ukrajnai nyersanyag-tranzit körüli vita továbbra is komoly árfeszültséget teremt, és az energiaárak akár 30 százalékkal is emelkedhetnek a következő évben – írja a La Repubblica. A helyzet különösen érzékeny, mivel az ukrán elnök, Volodimir Zelenszkij a gázszállítások folytatásának minden lehetőségét annak a biztosítéknak rendelte alá, hogy a Gazprom bevételei ne szolgálják az orosz hadigépezetet.

A konfliktus egy újabb szereplőt is bevont a játszmába: Robert Fico, Szlovákia orosz gáztól erősen függő miniszterelnöke megoldást keresve közvetlenül Vlagyimir Putyinnal próbált egyeztetni, ezzel azonban kiváltotta Kijev éles bírálatát.

Zelenszkij számára a probléma nem csupán gazdasági, hanem stratégiai és katonai jellegű is. Az ukrán földgázvezeték-hálózat, amely közel 39 ezer kilométer hosszú, eddig azért kerülte el az orosz támadásokat, mert Moszkva nyersanyagának szállítását biztosítja. Ha azonban a gázszállítás megszűnne, ezek az infrastruktúrák könnyen az orosz csapások célpontjává válhatnának.

Hirdetés

A lap szerint ezért valószínűsíthető, hogy az Ukrajnán keresztül zajló gázáramlásokat blokkolják. Januártól az Európai Uniónak, amely jelenleg gázszükségleteinek 5-6 százalékát ezen az útvonalon keresztül kapja (főként Szlovákia, Magyarország és Ausztria irányába), alternatív forrásokra kell támaszkodnia. Az északi országokból érkező norvég gáz, illetve az amerikai LNG (cseppfolyósított földgáz) szállítása növekedhet, hogy pótolják a kieső mennyiséget.

Februárban újabb stratégiák várhatóak az orosz energiafüggőség további csökkentésére. Az orosz vezetékes szállítás Szlovákia és Magyarország irányába valószínűleg megmarad, miközben Franciaország, Belgium és Spanyolország kikötőibe továbbra is érkezhet orosz cseppfolyósított földgáz.

A változások jelentősek: míg 2022 februárjában, az ukrajnai háború kezdetekor az orosz gáz az EU gázimportjának 40 százalékát adta, addig 2023-ra ez az arány mindössze 8 százalékra esett vissza az Európai Bizottság adatai szerint.

Hirdetés

Mandiner nyomán

Hirdetés