Pánik és rettegés! Rendkívüli uniós csúcs jöhet Orbán Viktor vétója miatt
Ha a magyar miniszterelnök valóban élne a vétó lehetőségével, január 31-én véget érnének az Oroszország elleni uniós szankciók.
Az EUobserver szerint az Európai Unió akár rendkívüli csúcsot is összehívhat, hogy megpróbálja meggyőzni Orbán Viktort a szankciók fenntartásának támogatásáról. Orbán tavaly decemberben jelezte a vétó lehetőségét az uniós vezetőknek, mondván, ha Donald Trump enyhítene az amerikai szankciókon, Magyarország is ragaszkodna az EU hasonló lépéséhez.
Az uniós diplomaták úgy vélik, Orbán inkább csak fenyegetőzik, és végül megszavazza a szankciókat, különösen mivel Donald Trump nemrég kilátásba helyezte, hogy újabb szankciókat vezetne be Oroszországgal szemben, ha Putyin nem tárgyalna az ukrajnai háború lezárásáról. Ugyanakkor Brüsszelben vannak aggodalmak, hogy Magyarország esetleges blokkolása miatt január végére hatályukat veszíthetnék a büntetőintézkedések.
Az uniós nagykövetek pénteken vitatják meg a szankciók fenntartását, hogy azt hétfőn a külügyminiszterek hivatalosan is elfogadhassák. Ha azonban a magyar képviselők akadályozzák a döntést, António Costa, az EU Tanácsának elnöke még a határidő előtt rendkívüli csúcstalálkozót hívhat össze, hogy személyesen tárgyaljanak Orbán Viktorral.
Az EU különféle intézkedéseket is mérlegel arra az esetre, ha nem sikerülne megegyezni. Például továbbra is zár alatt tarthatnák azt a 190 milliárd eurónyi orosz vagyont, amely az Euroclear kezelésében van, és amelynek kamataiból Ukrajnának nyújtott kölcsönöket finanszíroznának. Az uniós tisztviselők attól tartanak, hogy a szankciók megszűnése esetén ez az összeg azonnal Oroszországba kerülhetne.
A Financial Times szerint az EU akár egy 1944-es belga törvényt is alkalmazhatna, amely lehetővé teszi, hogy a belga király letiltsa a vagyontárgyak kivitelét az országból. Az Euroclear ugyanis belga szervezet, így ez a jogszabály biztosíthatná a szankciók részleges fenntartását.