Jobboldali Médiahírek

Hírexpress, hírblog – Hírek itthonról és a nagyvilágból Önnek!

HírekItthonVilág

Russia Today: Magyarország Ukrajnát hibáztatja az EU-ban emelkedő gázárakért

Hirdetés

Az orosz médiaóriás, a Russia Today is beszámolt Szijjártó Péter magyar külügyminiszter reakciójáról az ukrán döntéssel kapcsolatban, amelynek értelmében Kijev leállította az Európai Unióba irányuló gáz tranzitját. A külügyminiszter szerint ez a lépés tovább destabilizálhatja az európai energiapiacot.

Szijjártó Péter egy keddi Facebook-bejegyzésben úgy vélekedett, hogy az emelkedő földgázárak oka a „mesterségesen csökkentett kínálat”, amit az uniós szankciók és az ukrán tranzit leállítása idézett elő. Kiemelte, hogy Ukrajna nem hosszabbította meg a Gazprommal kötött tranzitszerződését, amely 2024 után biztosította volna az orosz gáz áramlását Közép-Európába, többek között Magyarországra, Szlovákiába, Olaszországba és Ausztriába. Ez a döntés jelentős gázár-emelkedést eredményezett, a megawattóránkénti ár 50 euróra nőtt, ami 2023 októbere óta nem fordult elő.

A magyar külügyminiszter hangsúlyozta, hogy a magas gázárak rontják az EU versenyképességét, és jelentős terhet rónak a lakosságra. Szijjártó szerint Ukrajna, miközben az EU-hoz való csatlakozásra törekszik, döntéseivel tovább nehezíti az európai gazdaság helyzetét, és megsérti az uniós társulási megállapodást.

Hirdetés

„Ukrajna tranzitszállításainak leállítása újabb áremelkedéshez és versenyképességi kihívásokhoz vezet az Európai Unióban” – figyelmeztetett Szijjártó, hozzátéve, hogy az ukrán gázútvonal megszüntetése óta a földgáz ára Európában 20 százalékkal emelkedett.

A külügyminiszter szerint Magyarország energiaellátása a nehézségek ellenére stabil maradt, köszönhetően a Török Áramlat gázvezetékbe történt befektetéseknek, amelyek megkerülik Ukrajnát. „Ha évekkel ezelőtt engedtünk volna a Török Áramlat elleni nyomásnak, most rendkívül nehéz helyzetben lennénk” – tette hozzá.

A Russia Today emlékeztetett arra, hogy a Gazprom, az EU korábbi legnagyobb gázszolgáltatója, 2022-ben jelentősen csökkentette az exportot a szankciók és az Északi Áramlat gázvezetékek szabotázsa miatt. Oroszország 2024-től hivatalosan is leállította az Ukrajnán keresztüli gázszállítást, miután a tranzitmegállapodás meghosszabbításáról szóló tárgyalások eredménytelenül zárultak. Vlagyimir Putyin orosz elnök Kijevet tette felelőssé a döntésért, amely szerinte tovább növeli az energiaárakat az EU-ban, de kijelentette, hogy ez alig érinti Oroszországot.

Hirdetés

NIF nyomán

Hirdetés