Szijjártó Péter szerint az Európai Unió biztatja az ukránokat, hogy szemtelenkedjenek az egyes tagállamokkal
A külgazdasági és külügyminiszter világossá tette, hogy Magyarország garanciákat követel annak érdekében, hogy a jövőben az ország energiabiztonsága ne kerüljön veszélybe. A Kossuth Rádió Vasárnapi újság című műsorában Szijjártó Péter kijelentette, hogy a hétfői uniós külügyminiszteri találkozó előtt Magyarország egyértelművé tette álláspontját: biztosítékokat vár Ukrajnától vagy az Európai Uniótól.
A miniszter szerint az energiabiztonságot érintő fenyegetések és a magyar gazdaságnak okozott károk nem maradhatnak következmények nélkül. Kiemelte, hogy az elmúlt három év során Magyarország folyamatosan hangsúlyozta: az Oroszország elleni szankciók nem érik el céljukat, mert inkább az európai gazdaságot sújtják, miközben az oroszokat alig érintik. A szankciók helyett az unió érdekeit kellene előtérbe helyezni, nem pedig olyan politikát folytatni, amely az európai polgárok életszínvonalát rontja.
Szijjártó emlékeztetett arra, hogy Magyarország megakadályozta, hogy az unió olyan szankciókat vezessen be, amelyek súlyosan sértenék a nemzeti érdekeinket, például a földgáz- vagy nukleáris energia területén. Ugyanakkor az EU szerinte nemcsak hogy nem segíti az energiabiztonságot, de még támogatja is Ukrajnát abban, hogy szembehelyezkedjen több közép-európai uniós tagállammal.
Példaként említette, hogy korlátozták az olajszállításokat Magyarországra és Szlovákiába, támadások érték a Török Áramlatot, valamint Ukrajna leállította a Közép-Európába irányuló földgáztranzitot. Ezért a jövőben Magyarország garanciát vár arra, hogy az energiabiztonságát nem fenyegetik tovább.
A miniszter Donald Tusk kijelentésére is reagált, amely szerint ha Orbán Viktor blokkolja a szankciókat, az azt bizonyítja, hogy „Putyin csapatában játszik.” Szijjártó szerint ez a kijelentés jól példázza, hogy az európai politikában egyesek nem értik meg, hogy Magyarország saját nemzeti érdekeit képviseli, nem másokét.
Hangsúlyozta, hogy Magyarország számára az energiabiztonság elsődleges, és az ország nem fogja viselni egy szomszédos háború következményeit. Az Európai Unió vezetőitől pedig elvárja, hogy az uniós tagállamok érdekeit képviseljék, ne másokét.
Szijjártó bírálta Brüsszelt, mondván, hogy a jogállamisági elveket a saját érdekeik szerint alakítják, és politikai nyomásgyakorlásként használják Magyarországgal szemben. A miniszter szerint ezek a támadások valójában a magyar emberek által támogatott patrióta politika elleni lépések, amelyet az ország politikai stabilitása tesz lehetővé.
Vasárnap.hu nyomán