Újabb háború jöhet? Kemény üzenetet fogalmazott meg a kínai elnök újévi beszédében
Az elmúlt év során Peking tovább növelte katonai nyomását Tajvan térségében, rendszeresen küldve hadihajókat és repülőgépeket a sziget körüli vizekre és légtérbe. Tajvani vezetők ezt Kína azon törekvéseként értelmezik, hogy normalizálja katonai jelenlétét a térségben.
Hszi Csin-ping kínai elnök újévi beszédében ismételten hangsúlyozta, hogy „senki sem állíthatja meg Kína újraegyesítését Tajvannal”. Az állami CCTV csatorna által közvetített beszédében kiemelte: „A Tajvani-szoros két oldalán élő emberek egy családot alkotnak. Senki sem szakíthatja szét a családi kötelékeket, és nem állíthatja meg a nemzeti újraegyesítés történelmi folyamatát.”
Peking Tajvant saját területének tekinti, ugyanakkor a sziget demokratikus kormánya elutasítja Kína igényeit, hangsúlyozva, hogy Tajvan jövőjéről kizárólag saját lakói dönthetnek. Tajvan követeli, hogy Peking tartsa tiszteletben a sziget népének akaratát.
Hszi Csin-ping már a tavalyi újévi beszédében is egyértelművé tette, hogy Kína Tajvannal való újraegyesítése elkerülhetetlen, és szerinte a két oldal lakóit közös érzelmek és a kínai nép megújulásának dicsősége kell, hogy összekösse.
A feszültség az idei évben is fokozódott a Tajvani-szorosban, különösen azután, hogy a Peking által szakadárnak tekintett Laj Csing-töt választották Tajvan elnökévé. Decemberben Kína haditengerészeti erőt vonultatott fel Tajvan körül, valamint a Dél-kínai-tengeren, válaszul Laj csendes-óceáni látogatására, amely során Hawaiinál és az amerikai fennhatóság alatt álló Guam szigetén is megállt.
Az Egyesült Államok Tajvan számára biztosított fegyvereladásai tovább élezik a Peking és Washington közötti ellentéteket, növelve a geopolitikai feszültségeket a régióban.
MTI – Mandiner nyomán
Follow @jobboldalihirek