Zelenszkij: „Kár, hogy Ukrajnának nincs atomfegyvere”
Vlagyimir Zelenszkij ukrán elnök a Lex Fridman amerikai podcasterrel folytatott háromórás beszélgetésében számos aktuális és történelmi kérdésről fejtette ki véleményét. Az interjú során szó esett a tűzszünet lehetőségéről, Ukrajna nukleáris fegyverekkel kapcsolatos múltjáról és a biztonsági garanciák szerepéről is.
Zelenszkij hangsúlyozta, hogy nyitott a tűzszünetről való tárgyalásokra, ugyanakkor az elképzelései eltérnek az Oroszország által megfogalmazott céloktól. „Ukrajnának voltak biztonsági garanciái, például a Budapesti Memorandum keretében. Az atomfegyverek pedig védelmi eszközök voltak, nem támadásra szánták őket. Az, hogy ma nem rendelkezünk velük, egyértelműen hátrányos helyzetet teremt számunkra” – mondta az ukrán elnök, utalva arra, hogy a Szovjetunió felbomlása után Ukrajna a világ harmadik legnagyobb nukleáris arzenálját örökölte, amelyről 1994-ben lemondott a memorandum értelmében.
Zelenszkij bírálta a nyugati országokat, különösen az Egyesült Államokat és az Egyesült Királyságot, amiért szerinte nem tartották be az Ukrajnának nyújtott biztonsági garanciákat. „Mindenki elfordult Ukrajnától, amikor szükség lett volna rájuk” – mondta.
A beszélgetés során Lex Fridman megjegyezte, hogy álma szerint Zelenszkij, Vlagyimir Putyin és Donald Trump egy szobában ülve békét köthetne. Erre Zelenszkij hosszan kifejtette, hogy Ukrajna „árulásként” élte meg a nyugati országok támogatásának hiányát, miközben Oroszország szerinte következetesen megsértette a Budapesti Memorandumot.
Az interjúban Zelenszkij a nyelvpolitikai kérdésekre is kitért. Bár az ukrán elnök elismerte, hogy „tökéletesen” beszél oroszul, kijelentette, hogy nem hajlandó ezen a nyelven megszólalni. „Azok az emberek, akik támadnak minket, oroszul beszélnek. Ezért nem tisztelem sem a mai Oroszország vezetőjét, sem annak rendszerét” – mondta.
Az ukrán nyelvpolitika kapcsán megjegyezte, hogy az orosz nyelv használatának visszaszorítása a 2014-es események után vált szükségessé. Az ukrán parlament azóta számos törvényt fogadott el, amelyek az orosz nyelvű oktatást, művészeti alkotásokat és közéleti megjelenéseket korlátozzák.
Az interjúban Fridman arra is rávilágított, hogy a beszélgetés több nyelven – ukránul, angolul és oroszul – zajlott, és a hallgatók különböző hangsávok közül választhatnak. Bár Zelenszkij alapvetően kerülte az orosz nyelv használatát, a dinamikusabb és érzelmesebb részekben többször áttért rá.
Zelenszkij zárásként hangsúlyozta, hogy Ukrajna továbbra is elkötelezett a béke és a nemzeti integritás mellett, de ennek eléréséhez erős nemzetközi támogatásra van szüksége.
NIF nyomán