A felosztás után Ukrajna egy része Magyarországot választaná
Kárpátaljai magyar számolt be a mostanában szárnyra kapott hírekről.
Egyre többen foglalkoznak az orosz–ukrán háború lezárásával. Ukrajna nem akar engedni a területeiből, biztosítékot akar, hogy egyszer NATO-tag lehessen, miközben Oroszország pont az ellenkezőjét akarja. A visszacsatolás lehetőségeiről a kárpátaljai magyar Alekszander Krisztiánnal beszélgettünk.
– Mit szólnátok ahhoz, ha Kárpátalját újra Magyarországhoz csatolnák? Mostanában sok ilyen hír volt, hogy ez megtörténhet.
– Valóban sok hír szól Ukrajna területi felosztásáról, valamint Kárpátalja Magyarországhoz csatolásáról. Helyi magyarként abszolúte foglalkoztat ez a kérdés. Szerintem 150 000 kárpátaljai magyar nevében mondhatom, hogy hazavágyunk. Tény, hogy mi ugyan otthon vagyunk, de senki nem akar olyan országban élni, amelynek a vezetése szolgasorba taszítja az állampolgárait. Ha a meglévő rabszolgasors és a szabadság között kell választani, úgy vélem, könnyű a döntés.
– Foglalkoztat téged és a családodat ez a kérdés?
– A kárpátaljaiak egyik nagy erénye, hogy rendkívül türelmesek és találékonyak. Bármennyire is próbálkoznak, nem tűnünk el, mert a jég hátán is megélünk. Éltünk nem egy idegen nemzet befolyása alatt. Nehéz időket éltünk meg az elmúlt 105 esztendőben. De az én generációm is azt igazolja, hogy az anyaföldtől elszakadt magyarokat nem tudták a világ nagy nemzetei eltüntetni a föld színéről, bármennyire is ez volt a cél. A mai napon is tiszta szívvel és reménnyel vágyunk az anyaországgal történő egyesülésre. Persze ez jelenleg csak egy álom és az Ukrajna elleni bosszú egy formája, de talán holnap ez már lehet a valóság.
– Szerintetek ez megtörténhet?
– Őszintén szólva nem tudom neked ezt megválaszolni. Ezt a kérdést a legjobb szakértők is csak óvatos becsléssel közelítik meg. Civilként csak reménykedni tudok abban, hogy a történelem mérlege helyes irányba billen. De mint ahogy Magyarország sorsát is a két világháborút követően a nagyhatalmak határozták meg, úgy valószínűleg Ukrajna esetében is így lesz. Ahogy anno nekünk se, úgy most az ukrán népnek sem lesz beleszólása a béke feltételeinek alakításába.
– Miben lenne másabb az életetek, ha ez bekövetkezne?
– Ha ez bekövetkezik, Kárpátaljának végre esélye lesz arra, hogy Magyarország részeként új lehetőségek révén kezdjen valamit a jövőjével. Újdonsült EU- és NATO-területként is lennének alternatívák, viszont globális szempontból félő, hogy egyfajta ütközőzónává válna, és olyan helyzetbe kerülhet, mint amilyenben jelenleg Ukrajna is van. Ezt feltétlenül el kell kerülni. Szóval az életünk megváltozása vagy nagyon drasztikus irányban történne meg, vagy szinte semmit nem érzékelnénk belőle. Sok múlik azon, hogy az erős nemzeti életérzéssel élő ukránok hogyan fogadnák azt a hírt, hogy egyik pillanatról a másikra egy számukra idegen országhoz kerülnek egy olyan erkölcsi és ideológiai közösségbe, amely számukra eddig nem volt ismerős.
Forrás: Magyar Hírlap
Follow @jobboldalihirek