Brüsszel nekiment a magyar oktatásnak, a kormány megvédi az egyetemeket
Sorosék rátennék a kezüket az alapítványokra.
Brüsszel beleszólna a magyar egyetemek működésébe – Hankó Balázs visszautasítja a beavatkozást.
Az Európai Parlament kulturális és oktatási bizottságának zöldpárti elnöke levelet küldött Hankó Balázs innovációs és kulturális miniszternek, amelyben sürgeti, hogy a magyar kormány építse be a brüsszeli javaslatokat a modellváltott egyetemek működésébe – értesült a Magyar Nemzet.
A lap információi szerint a bizottság elnöke többek között azt követeli, hogy a magyar rektorokat zárják ki az egyetemi fenntartó alapítványok kuratóriumaiból, valamint olyan szabályokat vezessenek be, amelyek lehetővé teszik, hogy Brüsszelből határozzák meg, kik vezessék a magyar egyetemeket. Emellett azt is elérnék, hogy az egyetemi alapítványok testületi választásait brüsszeli irányítás alatt álló NGO-k felügyeljék.
A Magyar Nemzet úgy tudja, Hankó Balázs válaszolt a levélre, rámutatva a brüsszeli kettős mércére. Mint írta, Magyarországon az országgyűlési képviselők összeférhetetlennek minősülnek az egyetemi alapítványok kuratóriumaiban, míg az EP-képviselők – Ursula von der Leyen, Manfred Weber és a levélíró zöldpárti politikus szerint – gond nélkül részt vehetnek azok munkájában.
A miniszter szerint egyértelmű, hogy Brüsszel célja a rektorok kiszorítása, hogy helyükre saját embereiket ültethessék, és NGO-kon keresztül ellenőrizzék az egyetemek vezetését, az oktatási tartalmakat és az egyetemek nemzetközi kapcsolatait. „Ha megfelelően viselkednek, még külföldi utat is szerveznek nekik – természetesen csak olyan egyetemekre, ahol a woke és a cancel culture a tudatformáló” – fogalmazott Hankó Balázs a lap birtokába került levelében.
A miniszter szerint az EP kulturális és oktatási bizottságának elnöke maga is példája annak, hogy Brüsszelben semmibe veszik a demokrácia alapelveit. „Büszkén vallja be, hogy bár a Patriótáknak kellett volna a bizottság elnöki székét kapniuk, mégis ő vette át azt, figyelmen kívül hagyva több millió ember szavazatát, csupán azért, mert a Patrióták Brüsszel ellenzékét képviselik” – írta Hankó.
A miniszter szerint itt az ideje, hogy a Patrióták közösen szálljanak szembe a brüsszeli bizottság jogszerűtlen döntéseivel, amelyek ellehetetlenítik a magyar egyetemistákat. Hangsúlyozta: míg Brüsszel kizárja a magyar hallgatókat az Erasmus programból, addig Magyarország saját, sikeresebb nemzetközi ösztöndíjprogramot indított Pannónia néven. Már az első félévben háromezer diák, oktató és kutató utazhatott el Európa és a világ vezető egyetemeire, magasabb ösztöndíjjal és teljes kreditelismeréssel.
Hankó Balázs kijelentette: a Pannónia program folytatódik, és a tavaszi félévben már ötezer résztvevő számára biztosít lehetőséget – köztük azoknak a diákoknak is, akiket Brüsszel kizárt az Erasmusból, például a bécsi Modul Egyetem hallgatóit.
Magyar Nemzet nyomán