Íme a lista: bemutatjuk az Amerikából pénzelt magyarországi médiumokat
Az Egyesült Államok új elnöki adminisztrációja által feltárt hatalmas politikai korrupció keretében bőségesen finanszíroztak magyarországi sajtóorgánumokat is. Világszerte elképesztő számú, 6200 újságírót és 707 médiumot pénzelt a USAID, hazánkban olyan médium is akad, amelyik több száz millió forintban részesült az Egyesült Államok munkaügyi minisztériumától.
A Magyar Nemzet bemutatja, hogy mennyi pénzt kaptak a legismertebb magyar sajtótermékek és kiadók.
A guruló dollárok egyik legnagyobb hazai kedvezményezettje a Telex. A Telex Akadémiájának finanszírozásból az Amerikai Egyesült Államok külügyminisztériumának DRL (Bureau of Democracy, Human Rights, and Labor – magyarul: demokrácia, emberi jogok és munkaügyek hivatala) nevű szervezete több mint 740 ezer dollárral, majdnem háromszázmillió forinttal vette ki a részét. Mindez kiemelkedő, de korántsem az egyetlen tétel azok közül, amelyek bizonyítják:
az USA globalista-liberális vezetése óriási pénzekkel támogatta a magyarországi dollármédiát.
Ráadásul ez csak egyetlen csatorna volt, ugyanis az USA-pénzek mellett Brüsszel, valamint különböző liberális alapítványok is hatalmas összegeket juttattak a hazai dollármédiumoknak.
A 444.hu kiadója több tízmillió forintot kaphatott a tengerentúlról
Így például komoly pénzekben részesült a 444-et kiadó Magyar Jeti Zrt. is Washingtonból. A USAID-pénzek kapcsán egy témában született – a pénzeket megvonó új washingtoni vezetéssel kritikus – írásuk végén azt jegyezték meg: „A Magyar Jeti Zrt. szakmai szervezeteken keresztül szintén részt vett az Egyesült Államok költségvetése által finanszírozott programokban. Fontos projekteknek teremtett ez lehetőséget (például stúdióépítés, a Qubit tudományos rendezvényei), ezek a források együttesen a kiadó éves költségvetésének mindössze kettő–négy százaléka közé tehető részét tették ki az érintett években” – írta a 444.hu.
Mindez valójában több tíz millió forintnak megfelelő dollár folyósítását jelenthette a 444 kiadója számára, ugyanis bár negyedmilliárd forinttal kevesebb nettó árbevételre tett szert a Magyar Jeti Zrt. 2023-ban, mint 2022-ben, azonban így is több mint nyolcszázmillió folyt be az említett év során a cég kasszájába.
Sőt az egyéb bevételekkel kiegészítve csaknem egymilliárd volt a 444 kiadójának bevétele 2023-ban, az utolsó üzleti évben, amiről hozzáférhető információkkal rendelkezik a nyilvánosság.
Ahogy arról a Magyar Nemzet tavaly júliusban beszámolt, a 444 támogatói között megtalálhatjuk a hazánkban működő amerikai nagykövetséget is, amely a Mérték Médiaelemző Műhely és az Ökotárs közös, tengerentúli pénzeket elosztó dollárpályázatán addig 16 millió forintot nyert el.
Dolláreső az álhírgyártóknak
A politikai korrupciót tápláló követségi pénzfizetések ugyanakkor nem egy balliberális médiumot segítettek hazánkban, így
például a szír repülőgéppel kapcsolatos álhírt leközlő Magyar Hangot, az Átlátszót, a Klubrádiót, a Jelen hetilapot, a Magyar Narancsot, a Tilos Rádiót, a Telexet, valamint egy sor helyi balliberális médiumot. Utóbbiak között található a Debreciner, a Nyugat.hu, a Szabad Pécs, a Borsod 24, a Szol 24 és a Szabolcs 24. Az Ökotárs és a januárban távozott David Pressman vezette amerikai nagykövetség már a 2024. januári első körben összesen több mint 115 millió forintot osztott ki a szerkesztőségek között.
Ezt követően második körben hét pályázat nyert támogatást, összesen 30,4 millió forint értékben, ebben a fordulóban az Élet és Irodalom, az influenszereket tömörítő Fókusz Stúdió, a Magyar Narancs, a Szegeder, az eNyugat, a Revizor Online és az Első Pesti Egyetemi Kiadó kapott milliókat.
Végül harmadik körben 26 pályázat nyert támogatást, összesen 173,2 millió forint értékben.
Az úgynevezett A kategóriában a „független média támogatása” címszó alatt a 444, az Alinda Edith-ed, az Átlátszó, a Balzac, újabb körben a Borsod24, a Szol24 , a Szabolcs24, a Csaladinet.hu, újból a Debreciner, a Fókusz Stúdió, a Telexhez tartozó G7, a Greenfo, a Hallgató Magazin, ismételten a Jelen, a korábban különböző balliberális pártalapítványok által pénzelt Kecsup, a Klubrádió, a Tóta W. Árpád vezette Kispolgár, az álhírgyártó Magyar Hang, a NINCS online folyóirat, a Nyugat, a 444 kiadójához tartozó Qubit, a Revizor, ismételten a Szegeder, valamint a Tilos Rádió javára ítéltek meg dollárokat.
A B kategóriában, „újságíróképzés és médiaedukáció” címszó alatt pedig a Hajdúsági Hallgatókért és Civilekért Egyesület, a Nógrádi Grund Klubhálózat, a Roma Sajtóközpont, illetve a Transparency International Magyarország Alapítvány juthat amerikai forráshoz.
Az még nem világos, hogy ezek a pénzek végül megérkeznek-e a magyarországi kedvezményezettekhez, Donald Trump amerikai elnök felfüggesztő döntése ugyanis ezekre is vonatkozott.
A USAID vezetője tárgyalt a magyarországi dollármédiumokkal
A magyarországi dollármédia ipari méretű finanszírozása két évvel ezelőtt, Samantha Power budapesti látogatását követően kapott új lendületet. A USAID vezetője akkor egy sor médium újságíróival tárgyalt is Budapesten.
Power arról beszélt ezen a szerkesztőségek munkatársaival, hogy miként tudnák növelni a közönségüket, és hogyan tudnának fenntartható bevételi csatornákat kialakítani.
Tehát a USAID vezetője két évvel ezelőtt hazánkban is a finanszírozásról tárgyalt a dollármédiumok vezetőivel a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtárban.
Kulcsszerepben Gyurcsány egykori tanácsadója
Sőt egy fotó megerősíti, hogy Polyák Gábor, a 2022-es baloldali miniszterelnök-jelölt sajtó- és médiapolitikáért felelős kabinetvezetője, Gyurcsány Ferenc egykori miniszterelnöki hivatalának tanácsadója külön is találkozott Samantha Powerrel és David Pressmannel. Alig egy évvel azután, hogy Polyák a 2022-ben elbukott, külföldről finanszírozott ellenzéki összefogás munkáját segítette.
Fontos adalék, hogy éppen a függetlennek nehezen nevezhető Polyák vezeti azt a Mérték Médiaelemző Műhelyt, amely – a Brüsszel által is preferált Ökotárs Alapítvány segítségével – eldöntötte, hogy mely dollármédiumok kaphassanak amerikai forrásokat.
Ugyanakkor a USAID adataiból az is kiderül, hogy Power látogatása előtt is érkeztek újságíróknak pénzek az USA-ból Magyarországra. Az úgynevezett Független Újságírók Alapítványa például 2018-ban 24 838 dollárban részesült, azaz mai árfolyamon közel tízmillió forintot kapott újságírók képzésére az amerikai külügytől a Public Diplomacy Programs keretében, melynek célja az amerikai külpolitika támogatása. Még 2020–2021-ben 19 ezer dollár érkezett egy társadalmi párbeszéd megszervezésére az 1945-ös hatásokról, míg 2019–2020-ban 18 ezer dollárt kapott ez az újságírói alapítvány az 1989-es megemlékezéséhez. A jelenleg egyfős alapítvány utoljára 2022-ben adott le pénzügyi beszámolót, viszont néhány éve még a Direkt36 nevű, Soros Györgyék által is pénzelt portállal közösen gyűjtötte az egyszázalékos adófelajánlásokat.
Forrás: Magyar Nemzet
Follow @jobboldalihirek