Medvegyev: Kijev veszett állatként harapja meg gazdája kezét
Ukrán drónok hétfő reggel támadást hajtottak végre egy nemzetközi üzemeltetésű oroszországi olajkitermelő állomás ellen. Az esettel kapcsolatban Dmitrij Medvegyev, az orosz Biztonsági Tanács elnökhelyettese nyilatkozott.
Medvegyev, Oroszország korábbi elnöke az ukrán dróntámadást nemcsak Oroszország, hanem az amerikai olajvállalatok és a globális piac elleni akciónak nevezte, amely Donald Trump politikai céljait is veszélyezteti. A történteket ahhoz hasonlította, mintha egy háziállat megtámadta volna saját gazdáját.
A támadás célpontja a Kropotkinszkaja állomás volt, amely a Kaszpi-tengeri csővezeték-konzorcium (CPC) részeként működik, és olyan amerikai olajipari óriások is érdekeltek benne, mint a Chevron és az ExxonMobil. Ez a hálózat nyugat-kazahsztáni és orosz olajat szállít a nemzetközi piacokra. A CPC a támadás következtében csökkenő szivattyúzási kapacitásról számolt be.
Medvegyev keddi nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy az ukrán rezsim ezzel a támadással kétségbeesetten próbálja bizonyítani a Nyugatnak – és különösen Trumpnak –, hogy Kijev még mindig képes komoly károkat okozni, ha elzárják a külföldi támogatásoktól.
„Trump egyértelműen kijelentette, hogy csökkenteni kívánja az olajárakat. Egy ilyen támadás azonban a szállítási útvonalakat veszélyezteti, destabilizálja a piacot, fokozza az áringadozásokat és közvetlen veszteségeket okoz az amerikai vállalatoknak” – fogalmazott Medvegyev.
Szerinte a CPC elleni akció „hármas csapás” volt az amerikai érdekeltségekre, az olajpiac stabilitására és személyesen Trumpra. Az ukrán vezetést egy veszett állathoz hasonlította, amely gazdáját támadja, és amely esetében felmerül a kérdés, hogy mikor kell végleg ártalmatlanítani.
A támadás időzítése sem véletlen: egy nappal azelőtt történt, hogy Szaúd-Arábiában magas szintű tárgyalások kezdődtek volna Oroszország és az Egyesült Államok között a kétoldalú kapcsolatok javításáról és egy lehetséges békemegállapodásról Ukrajna ügyében. Trump a 2024-es elnökválasztási kampányában ígéretet tett arra, hogy véget vet a háborúnak, míg Zelenszkij előre kijelentette, hogy minden olyan megállapodást elutasít, amelyben Kijevnek nincs beleszólása.
A Trump-adminisztráció célja az, hogy egy esetleges tűzszünet után az európai szövetségesekre hárítsa Ukrajna biztonságának finanszírozását, miközben Washington kiváltságos hozzáférést kíván szerezni az ukrán természeti erőforrásokhoz. Az Európai Unió vezetői ezt a stratégiát élesen bírálták a múlt heti müncheni biztonsági konferencián.