A NATO admirálisa nem zárja ki a közvetlen konfliktust Oroszországgal – Moszkva válasza katasztrofális lesz!
Oroszország az 1990-es évek óta ciklikusan folyamodik agresszióhoz és invázióhoz a szomszédos országok ellen. Moszkva bármilyen meggondolatlan lépése a NATO felé katasztrofális válasszal fenyeget – mondta a NATO Katonai Bizottságának elnöke, Giuseppe Cavo Dragonet admirális az RBC-Ukrajnának adott interjúban.
Dragone szerint a stratégiai koncepció és a NATO katonai stratégiája a következőképpen határozza meg a fő fenyegetéseket:
- Oroszországi Föderáció (RF);
- terrorista csoportok.
„Ami egy esetleges konfliktust illeti, katonatisztként azt mondhatom, hogy ha Oroszország ilyen meggondolatlan lépést tesz, a válasz katasztrofális lesz Moszkva számára. Kétségtelen, hogy a NATO erői és képességei messze felülmúlják Oroszországét” – mondta.
A NATO Katonai Bizottságának elnöke megjegyezte, hogy éppen a szövetség elrettentő és védelmi pozíciója miatt az Oroszországgal való „összecsapás” valószínűsége alacsony, de nem lehetetlen.
Arra a kérdésre, hogy fennáll-e annak a veszélye, hogy Oroszország egy ukrajnai vereség esetén más európai országokba is betörne, emlékeztetett arra, hogy a balti államok, Románia és Lengyelország a szövetség tagjai, és az ellenség mind a 32 tagállam válaszával szembesülne.
„Másrészt Oroszország az 1990-es évek óta ciklikusan ismétli cselekedeteit – agressziót és inváziót hajt végre a szomszédos országokban, gyakran hibrid és destabilizációs kampányokat alkalmazva, amelyek nem érik el a teljes körű háború szintjét. Ez a viselkedési minta jól érthető” – magyarázta.
Dragonet szerint a szövetségnek el kell riasztania Oroszország vagy bármely más ellenfél esetleges törekvéseit, hogy a NATO ellen lépjen fel. Ebben a tekintetben minden tárgyalást erős pozícióval kell alátámasztani, mivel a puha és a kemény hatalom kombinációja egyedülálló jellemzője ennek a katonai-politikai szövetségnek.
Az Oroszország és a NATO közötti háború kockázata
Az Oroszország és a NATO közötti kapcsolatok továbbra is feszültek. A Kreml rendszeresen fenyegeti a szövetséget nukleáris zsarolással és demonstratív hadgyakorlatokkal a NATO határainak közelében. Ugyanakkor a Nyugat továbbra is támogatja Ukrajnát fegyverekkel, az Oroszország elleni szankciók szigorításával és a szövetség keleti szárnyának védelmének megerősítésével.
Bár Kijev szövetségesei nem törekszenek közvetlen katonai összecsapásra, felkészülnek a lehetséges forgatókönyvekre, beleértve az orosz provokációkat vagy hibrid támadásokat.
Forrás: Magyar Hírlap