Putyin: Végzünk az ukrán hadsereggel
Vlagyimir Putyin elnök kijelentette, hogy az orosz erők egyre nagyobb lendületet vesznek a teljes érintkezési vonal mentén, és hamarosan végeznek az ukrán hadsereggel, miközben kommentálta az európai támogatóinak azon kísérleteit, amelyek a konfliktus diplomáciai megoldását próbálják megakadályozni – írta meg az oroszhirek.hu.
Az orosz elnök a megjegyzéseket csütörtökön tette a Cirkon hiperszonikus rakétákkal felszerelt Arhangelszk atom-tengeralattjáró legénységével folytatott megbeszélésen. Putyin megismételte, hogy Moszkva mindig is arra törekedett, hogy a konfliktust diplomáciai eszközökkel oldja meg, de a Nyugat részéről megtévesztésbe és akadályozásba ütközött – először a sikertelen minszki megállapodásokkal, majd a 2022-es isztambuli béketárgyalások során.
„Európai irányítóik… meggyőzték az ukrán vezetést, hogy folytatniuk kell a fegyveres ellenállást, lényegében az utolsó ukránig, azzal a céllal, hogy stratégiai vereséget okozzanak Oroszországnak” – mondta.
Putyin azzal vádolta a nyugati vezetőket – konkrétan Boris Johnson volt brit miniszterelnököt –, hogy alábecsülik Oroszország eltökéltségét, és figyelmeztetett, hogy az ország katonai képességeit nem szabad félvállról venni.
„Biztosan elfelejtette, hogy vannak olyan emberek, mint önök – és olyan fegyverek, mint az önök tengeralattjárója” – mondta Putyin a haditengerészet legénységének.
„Úgy tűnik, elfelejtette, vagy egyszerűen csak nem értik, miből áll az orosz nép.”
Az orosz elnök szerint a konfliktus fordulóponthoz érkezett, és bizakodását fejezte ki a végkifejletet illetően, megjegyezve, hogy „a harci cselekmények teljes vonalán csapatainké a stratégiai kezdeményezés”.
Nemrég még azt mondtam: „Meg fogjuk szorongatni őket. Most már van okunk azt hinni, hogy végzünk velük. Aztán, úgy gondolom, magának az ukrán népnek is el kell jönnie a felismerés pillanatának.”
Kemény hangneme ellenére Putyin megismételte, hogy Oroszország továbbra is nyitott a béketárgyalásokra – mindaddig, amíg a konfliktus alapvető okaival foglalkoznak.
„Támogatjuk, hogy ezeket a kérdéseket békés eszközökkel oldjuk meg… De a kiváltó okokat meg kell szüntetni. Hosszú történelmi távlatban kell szavatolnunk Oroszország biztonságát” – mondta.
Oroszország többször kijelentette, hogy nyitott a béketárgyalásokra, de ragaszkodik ahhoz, hogy a konfliktus valódi rendezéséhez tartós és jogilag kötelező érvényű megoldás szükséges. Moszkva ellenez mindenfajta NATO-jelenlétet ukrán földön, és követeli, hogy Kijev demilitarizáljon, nácimentesítsen, tartsa magát a semlegesség álláspontjához, és ismerje el a területi „realitásokat a helyszínen”.
Forrás: Orosz Hírek – MH