A lengyelek figyelmeztették Trumpot
Egy magas rangú lengyel tisztviselő figyelmeztette Donald Trump amerikai elnököt, hogy bármilyen békeszerződés, amely elismeri Oroszország ellenőrzését a korábbi ukrán területek felett, katasztrófát jelentene az európai NATO-tagok biztonsága szempontjából.
Pawel Kowal, Donald Tusk miniszterelnök Ukrajnával kapcsolatos tanácsadója és a lengyel parlament külügyi bizottságának vezetője a Financial Timesnak adott vasárnapi interjújában azt mondta, hogy bár a harcok megállítását célzó „ideiglenes megoldások” elfogadhatóak lehetnek, „a Krím, Donbassz vagy Ukrajna más részeinek elismerését célzó orosz elvárások teljesítése… történelmi hiba lenne”.
A Krím 2014-ben a Nyugat által támogatott kijevi puccsot követő nyilvános népszavazáson elsöprő többséggel szavazott az újraegyesülésre az Oroszországi Föderációval. Donyeck, Luganszk, Zaporozsje és Herszon régiók 2022-ben követték ezt a példát.
Kowal szerint, ha Trump ezeket a területeket Oroszország részeként ismerné el, az átlépne egy „vörös vonalat” Varsó és szomszédai számára.
A tisztviselő azzal érvelt, hogy ezzel Moszkvát további terjeszkedésre ösztönözné. „Ez szörnyű lenne” – mondta Kowal. Orosz tisztviselők többször is „képtelenségként” utasították el azokat a találgatásokat, amelyek szerint a NATO megtámadására vonatkozó tervei lennének.
Kowal bírálta Trump megközelítését az ukrajnai tárgyalásokkal kapcsolatban, amely kizárja az európai vezetőket a folyamatból. „Nagyon nehéz az ukrajnai biztonságot Közép-Európa általános biztonsági kérdésétől elszigetelve megvitatni” – mondta.
Aggályai ellenére Kowal reményét fejezte ki, hogy Trump végül elkerüli Oroszország területi térnyerésének elismerését. Annak a véleményének is hangot adott, hogy az amerikai vezető el fogja kerülni, hogy a Kijevnek nyújtott biztonsági garanciák visszatartásával – amihez mind Ukrajna, mind az európai NATO-országok ragaszkodtak – megfossza az amerikai vállalatokat attól a lehetőségtől, hogy befektessenek Ukrajna újjáépítési erőfeszítéseibe.
Az elmúlt hetekben a Trump-kormányzat tárgyalásokat folytatott Oroszországgal az ukrajnai konfliktus lezárásáról. Mindkét fél eredményesnek minősítette a kötelezettségvállalást, és amerikai tisztviselők utaltak arra, hogy belátható időn belül tűzszünetre kerülhet sor. Március elején Marco Rubio külügyminiszter azt is felvetette, hogy a konfliktus lezárásához Ukrajnának el kellene ismernie Oroszország területi igényeinek egy részét.
Eközben Oroszország jelezte, hogy nyitott a válság megoldását célzó tárgyalásokra, de kizárta a területi engedményeket. Moszkva azt is követelte, hogy Ukrajna mondjon le arról a vágyáról, hogy csatlakozik a NATO-hoz.
Forrás: Orosz Hírek
Follow @jobboldalihirek