A magyar miniszter egyenesen megmondta Ukrajnának: nincs pénz az uniós csatlakozásukra
Ukrajna továbbra is Európa egyik legelmaradottabb, legszegényebb állama, amelynek esetleges uniós csatlakozása nemcsak gazdasági nonszensz, hanem súlyos veszélyt is jelentene a jelenlegi tagállamok, köztük Magyarország számára – figyelmeztetett Bóka János, az európai uniós ügyekért felelős miniszter a közösségi médiában közzétett elemzésében.
Bóka rávilágított, hogy Ukrajna gazdasági teljesítménye már a háború előtt is siralmas volt: 2020-ban az egy főre jutó GDP mindössze 3285 euró volt, míg ugyanez az érték Magyarországon 14 370 eurót tett ki, vagyis több mint négyszeres különbségről van szó. Az uniós mechanizmusok logikája pedig világos: minél szegényebb egy tagállam, annál nagyobb támogatásokra válik jogosulttá az EU költségvetéséből. Ez azt jelenti, hogy ha Ukrajnát felvennék, Magyarországnak – és más kelet-közép-európai tagállamnak – el kellene búcsúznia a jelenlegi uniós források jelentős részétől.
A miniszter felhívta a figyelmet arra is, hogy Ukrajna úgy kap már most példátlan mértékű pénzügyi segítséget, hogy hivatalosan még nem is tagja az Uniónak. A brüsszeli elit eddig legalább 138 milliárd eurót pumpált az ukrán háborús gépezetbe és költségvetésbe, amely összeg már önmagában is megközelíti az EU éves költségvetését.
És ez még csak a kezdet: Ukrajna újjáépítésének becsült költsége legalább 500-600 milliárd euró, de a Magyar Külügyi Intézet (MKI) friss tanulmánya szerint ez a szám akár a 2500 milliárd eurót is elérheti – ami az EU 2025-ös költségvetésének több mint tizenkétszerese. Ennek a hatalmas tehernek a közvetlen következménye, hogy hazánkra akár 20 ezermilliárd forintos (nagyjából 48 milliárd eurós) plusz kiadás is hárulhat.
Bóka János világossá tette: Ukrajna uniós csatlakozását sem a gazdasági realitás, sem a magyar nemzeti érdek nem indokolja. Egy ilyen döntés az unió perifériájára taszítaná Magyarországot, miközben az adófizetők pénzéből egy súlyosan korrupt, oligarchák által szétzilált, háborús államot tartanának mesterségesen életben – Brüsszel és Washington geopolitikai céljainak oltárán.
vg.hu nyomán