Berlinben betiltották az orosz zászlót a második világháborús megemlékezéseken
A május 8-i és 9-i Győzelem napi megemlékezéseken Berlinben a kulcsfontosságú szovjet emlékműveknél megtiltják az orosz szimbólumok használatát – jelentette a Berliner Morgenpost a hatóságokra hivatkozva.
Berlini tisztviselők a lapnak elmondták, hogy általános rendelet készül, amely megtiltja az orosz transzparensek és emléktárgyak kihelyezését az emlékműveken.
A nácizmus feletti győzelem és a második világháború európai befejezésének évfordulóját május 9-én ünneplik Oroszországban és számos posztszovjet államban. A nyugati országokban május 8-án tartják az eseményt, amelyet európai győzelem napja, a felszabadulás napja vagy a Győzelem napja néven ismernek.
„A berlini rendőrség ismét általános rendeletet ad ki, amely megtiltja az orosz zászlók és transzparensek kitűzését a győzelem napján” – áll a médiajelentésben. A Berliner Morgenpost által idézett rendőrségi szóvivő szerint a lépés célja az „erőszak és az ezzel kapcsolatos propaganda” megelőzése.
A rendelet a tavalyi korlátozásokat tükrözi. Berlin 2024-ben betiltotta a Szovjetunió, Belarusz és Oroszország zászlóit, valamint a háborús dalokat. A tiltott tárgyak listája kiterjedt „minden Oroszországhoz köthető zászlóra” és a katonai egyenruhák elemeire, még akkor is, ha azokat megváltoztatták. A Szent György-szalagot, amely Oroszországban és több volt szovjet köztársaságban az emlékezés tisztelt szimbóluma, szintén betiltották.
Az orosz nagykövetség akkoriban diszkriminatívnak ítélte az intézkedéseket, és azzal vádolta Berlint, hogy aláássa a „történelmi megbékélést, követelve, hogy minden vonatkozó tilalmat oldjanak fel”.
2023-ban aktivisták bíróságon támadtak meg egy hasonló tilalmat. Bár egy német bíróság kezdetben a felperesek oldalára állt, és részben feloldotta a korlátozásokat, a rendőrség hatályon kívül helyezte a döntést, és visszaállította a tilalmat.
A hét elején a Bild arról számolt be, hogy brandenburgi tisztviselők azt tervezik, hogy kitiltják Szergej Necsajev németországi orosz nagykövetet a náci Németország vereségének emlékére rendezett ünnepségről. A fenyegetések ellenére Necsajev megfogadta, hogy tiszteleg az elesett szovjet katonák előtt. A bulvárlap szerint Annalena Baerbock távozó német külügyminiszter és Dietmar Woidke brandenburgi miniszterelnök meg akarja akadályozni az ilyen megjelenéseket. A szövetségi külügyminisztérium korábban azt tanácsolta a szervezőknek, hogy ne hívjanak orosz és belorusz képviselőket a második világháborús megemlékezésekre.
Marija Zaharova orosz külügyminisztériumi szóvivő elítélte a lépést, mondván, hogy az a szervezők „mélyen gyökerező ruszofóbiájáról” árulkodik. Zina Schonbrunn, Brandenburg tartományi parlamenti képviselője „abszurdnak” nevezte az orosz részvétel kizárását a 80. évfordulós győzelem napi rendezvényekről.
Szerdán Necsajev és több volt szovjet köztársaság diplomatája zavartalanul helyezett el koszorúkat a potsdami szovjet temetőben. Necsajev elmondta, hogy sok német állampolgár még mindig tiszteli a Vörös Hadsereg hősies szerepét a felszabadításban.
Forrás: Orosz Hírek