Donald Trump szerint Oroszország „komoly engedményt” tesz azzal, hogy nem foglalja el egész Ukrajnát
Donald Trump amerikai elnök szerint jelentős előrelépés történt az ukrajnai háború lezárása érdekében folytatott tárgyalásokban, amelyek jelenleg is zajlanak. A Fehér Házban tartott csütörtöki sajtótájékoztatón, miután megbeszélést folytatott Jonas Gahr Störe norvég miniszterelnökkel, Trump kiemelte: a következő napok döntő fontosságúak lehetnek.
Az elnök hangsúlyozta, hogy sem Kijev, sem Moszkva oldalára nem áll, egyedüli célja az emberi áldozatok megállítása. Elítélte az oroszok által végrehajtott legutóbbi rakétacsapást, amit szerinte épp a béketárgyalások kellős közepén indítottak.
Trump közölte, hogy egyaránt nyomást gyakorol Moszkvára és Kijevre a béke érdekében, ugyanakkor kérdésre válaszolva azt mondta: a szankciók esetleges újabb köréről csak egy hét múlva tud nyilatkozni. A Patriot rakétarendszerek Ukrajnának való átadásáról pedig úgy fogalmazott: „ha megszületik a megállapodás, a kérdés okafogyottá válik”, választ azonban csak két hét múlva ígért.
Az orosz fél esetleges engedményeivel kapcsolatban Trump azt mondta, „komoly engedmény lenne a háború befejezése”, mivel véleménye szerint Moszkva célja Ukrajna teljes elfoglalása. Arra a kérdésre, hogy Kijevnek engednie kellene-e területi kérdésekben, Trump úgy reagált, hogy Ukrajna már most is jelentős veszteségeket szenvedett, és az USA kész segíteni, ugyanakkor a Krím félsziget visszaszerzését „rendkívül nehéz feladatnak” nevezte, amit az Obama-kormány alatt „lövések nélkül” engedtek át Oroszországnak.
Marco Rubio külügyminiszter, aki szintén jelen volt az egyeztetésen, leszögezte: a konfliktus lezárható, de ehhez mindkét fél egyetértése szükséges. Elmondása szerint az USA felvázolt egy lehetséges békeútvonalat, és minden eszközzel támogatni fogja a megállapodás létrejöttét.
Jonas Gahr Störe norvég kormányfő pozitívan értékelte Trump békekezdeményezését, és hangsúlyozta: az amerikai részvétel elengedhetetlen a rendezéshez. Úgy fogalmazott, az idő sürget, mivel nemcsak emberéletek forognak kockán, de Európa és a világ biztonsága is.
A norvég delegációhoz tartozó Jens Stoltenberg volt NATO-főtitkár, jelenlegi pénzügyminiszter megerősítette: Norvégia továbbra is támogatja Ukrajnát, katonai hozzájárulását pedig 2025-re megháromszorozza, mintegy 8 milliárd dollárra. Hangsúlyozta, hogy még egy esetleges békemegállapodás után is elengedhetetlen Ukrajna védelmi képességeinek fenntartása.
A washingtoni csúcstalálkozó idején tárgyalásokat folytatott Mark Rutte NATO-főtitkár is, aki Pete Hegseth amerikai védelmi miniszterrel, Marco Rubióval és Mike Waltz nemzetbiztonsági tanácsadóval egyeztetett a jövőbeni koordinációkról.