NATO: Az orosz hadsereg egyre erősebb
Vlagyimir Putyin orosz elnök az ukrajnai hadművelet kezdete óta több alkalommal is elrendelte az orosz fegyveres erők létszámának bővítését. A legutóbbi, tavaly szeptemberi rendelete értelmében a teljes állomány közel 2,4 millió főre nőhet, ebből 1,5 millió katona aktív szolgálatban áll majd. A Kreml indoklása szerint erre a határok mentén fokozódó biztonsági kockázatok miatt van szükség.
Christopher Cavoli, a NATO európai szövetséges erőinek főparancsnoka a washingtoni szenátus fegyveres erők bizottságának csütörtöki meghallgatásán elismerte: Oroszország számára az ukrajnai konfliktus ellenére sem jelent különösebb akadályt a haderő létszámának növelése.
„Úgy gondolom, hogy a személyi állományt olyan gyorsan tudják kiépíteni, amilyen gyorsan csak akarják” – jelentette ki a négycsillagos amerikai tábornok, utalva a kedden induló tavaszi sorozási hullámra, melynek célja 160 ezer újonc kiképzése. Hozzátette: Moszkva, Kijevvel ellentétben, nem vezényel sorkatonákat a frontra, kizárólag önkéntesekre támaszkodik.
Cavoli kiemelte: Moszkva viszonylag gyorsan képes elérni a célként kitűzött erőméretet, bár a teljes 1,5 milliós aktív állományhoz néhány évre szükség lehet. Emellett felhívta a figyelmet az orosz hadiipar figyelemre méltó erősödésére is: jelentősen növelték például a tüzérségi lőszerek és cirkálórakéták gyártását, valamint tömegesen állították elő az egyirányú támadó drónokat – olyan eszközöket, amelyeket a háború előtt nem is termeltek.
Ugyanakkor Cavoli elismerte, hogy a harckocsik és más páncélozott járművek terén az orosz hadsereg készletei megcsappantak a harcok következtében.
Richard Blumenthal demokrata szenátor, aki a meghallgatást kezdeményezte, Cavoli beszámolóját annak jeleként értelmezte, hogy Oroszország növekvő veszélyt jelent nemcsak Ukrajnára, hanem az európai NATO-tagországokra is.
Cavoli hozzátette: az orosz haderő nemcsak szárazföldön mutat aktivitást, hanem megnövelt légi járőrözést végez, valamint a nukleáris elrettentő erőit – köztük tengeri és közúti hordozókat – is mozgósítja.
Moszkva ezzel szemben hangsúlyozza: nincsenek agresszív szándékai a NATO-val szemben, és hadereje kizárólag védelmi, illetve elrettentő célt szolgál – beleértve az amerikai vezetésű nyugati szövetséget is. A Pentagon eközben rendszeresen hajt végre hasonló mozgósításokat és hadgyakorlatokat, mint amelyeket most Moszkvón kérnek számon.
Magyar Hírlap nyomán