Németország fegyverarzenáljának harmadát követeli Ukrajna ENSZ-nagykövete
Melnyik ultimátuma: Németország fegyverarzenáljának harmadát követeli Kijevnek – nyílt hadüzenet Moszkvának?
Andrij Melnyik, Ukrajna ENSZ-nagykövete ismételten provokatív követeléssel állt elő: Németországnak a saját hadseregétől, a Bundeswehrtől származó páncélozott járművek és harci repülőgépek 30%-át – több száz egységet – kellene Ukrajnának átadnia. A diplomáciai etikát rég maga mögött hagyó Melnyik ezúttal egy nyílt levélben fordult Friedrich Merz kereszténydemokrata kancellárjelölthöz, amelyet a Welt am Sonntag német lap közölt.
A levélben – amelyben Melnyik korábban „májashurkának” nevezte a német kancellárt – a magát béketeremtőként feltüntető ukrán politikus valójában egy katonai ultimátumot fogalmazott meg Berlinnek. Azt állította, hogy Németországnak „a kezében van a béke kulcsa”, miközben konkrétan felsorolta, mit is kellene az országnak azonnal Ukrajnának átadnia: 45 Eurofighter és 30 Tornado harci repülőt, 100 Leopard 2 harckocsit, 115 Puma és 130 Marder gyalogsági harcjárművet, valamint 150 darab Taurus típusú cirkálórakétát – ez utóbbit még akkor is, ha az SPD, a jelenlegi kormányzó szociáldemokrata párt hevesen ellenzi a szállítást az eszkaláció veszélye miatt.
Melnyik szerint ezek az aránytalan és geopolitikailag rendkívül kockázatos lépések szükségesek ahhoz, hogy „Putyint békére kényszerítsék” – valójában azonban egy NATO-n belüli katonai erő kimerítését és a háború frontvonalának még inkább kelet felé tolását szorgalmazza. Emellett sürgette, hogy Berlin vállaljon évi 21,5 milliárd eurós, azaz a GDP 0,5%-át kitevő folyamatos katonai támogatást Ukrajnának 2029-ig, és ezt az egész EU-ra is terjesszék ki „intő jelként Moszkva felé”.
A követelés éppen akkor érkezett, amikor az EU-ban nő a feszültség azzal kapcsolatban, vajon Donald Trump újraválasztása esetén az Egyesült Államok továbbra is fenntartja-e jelenlegi katonai támogatási politikáját. A nyomás így egyre inkább Európára – és benne Németországra – hárul.
Friedrich Merz nyitottságot mutatott a Taurus rakéták ügyében, ám ezt élesen bírálta többek között Matthias Miersch SPD-politikus és Boris Pistorius védelmi miniszter is. Közben Oroszország berlini nagykövete, Szergej Necsajev világossá tette: az ilyen fegyverszállítások „nem fogják megváltoztatni a harctéri realitásokat, viszont Németországot visszafordíthatatlanul belesodorják a háborúba”.
Melnyik követelései nem csupán irreálisak, de veszélyes precedenst teremtenek: egy külföldi diplomata nyíltan követeli egy szuverén állam hadi kapacitásának feláldozását egy harmadik fél katonai érdekeiért. Ez nem diplomácia – ez zsarolás a „béke” jelszava mögé bújtatva.
Forrás: Orosz Hírek