Orbán: A tiszások úgy vannak benne a nemzetben, mint a balsors a himnuszban
„Vannak ellenfeleink, akikre nem mondom, hogy nem magyarok (…), mert a magyar nemzetnek azok is részei, akik nem gondolkodnak úgy, mint mi” – mondta Orbán Viktor miniszterelnök, aki résztvett Szijjártó Péter és Menczer Tamás pilisvörösvári fórumán.
A miniszterelnök azzal kezdte, hogy megjelent az úgynevezett „kommentpolitika”, ami teljesen megváltoztatta a politikai teret, hiszen kizárólag a kommentelésről szól, arról, hogy azonnal és folyamatosan beszéljenek a politikusok.
Ezután rátért a kormány és az ellenzék közötti szembenállásra, aminek alapja szerinte a nemzeti szuverenitás. Azt mondta, a Fidesz és a KDNP célja a szuverenitás védelme, mert ha nem védjük meg, és ez az ország, ez a nemzet eltűnik, akkor soha nem jön létre újra. Az ellenfeleik álláspontja azonban nem ez, „ők nem hisznek abban, hogy mindannyiunk közös sorsa a nemzeti szuverenitáson fordul meg”.
A miniszterelnök elmondta, hogy
„az ellenzékiek, a másként gondolkodók is benne vannak a nemzetben, mint a balsors a himnuszban”.
Igaz, nem sokkal később már – valószínűleg Magyar Péterre utalva – úgy beszélt, hogy ezek az emberek „néha megtévesztésül magyarnak hívják magukat, de ők a brüsszeliek”.
Az ellenzékiek Orbán szerint úgy gondolják, hogy „a magyarok önmagukban kevesek, mindig kell nekik egy külső viszonyítási pont”. Igyekezett egyenlőségjelent tenni, a DK és a Tisza közé, azt mondta, „a DK-sok bátrabban fogalmaznak, mint a tiszások”, mert ők kimondják, hogy „az Európai Egyesült Államokban kellene feloldódni”.
Orbán szerint amikor ők voltak ellenzékben tartották magukat ahhoz, hogy „a haza nem lehet ellenzékben”, mert ők ellenzékben is a hazáért dolgoztak, a mai ellenzékiek viszont a miniszterelnök szerint nem így gondolkodnak.
Kérdésekre válaszolva Orbán hosszan beszélt az EU-ról is, szerinte
bár „ha az unió olyan lett volna 2004ben, mint most, az se biztos, hogy jelentkeztünk volna”, de jelenleg nem áll úgy a helyzet, hogy megérje kilépnünk az Európai Unióból, mert egyszerűen nem előnyösebb kinn lenni, mint benn.
Elmondta, Trump elnök rendszeresen kérdezgeti, mikor lépünk már ki az EU-ból, de ő mindig azt mondja, hogy a termékeink 85 százalékát az EU-n belül értékesítjük, ezért ez nem érné meg, talán akkor, ha lenne valamilyen ellenajánlat.
VH