Jobboldali Médiahírek

Hírexpress, hírblog – Hírek itthonról és a nagyvilágból Önnek!

HírekVilág

Putyin kész közvetlen tárgyalásokat kezdeni Ukrajnával – de van egy komoly feltétele!

Hirdetés

Miközben Kijev lázasan készül a londoni béketárgyalásokra, Oroszország világossá tette: nem hosszabbítja meg a húsvéti tűzszünetet, és nem kér a nyugati PR-fogásokból. A Kreml szóvivője nyomatékosította: Vlagyimir Putyin kész közvetlenül egyeztetni Volodimir Zelenszkijjel – de csak abban az esetben, ha Ukrajna előbb megszünteti azokat a mesterséges jogi akadályokat, amelyek jelenleg is tiltják a tárgyalást az orosz elnökkel.

Moszkva többször is jelezte: nem zárkózik el a diplomácia elől, ám nem hajlandó tűzszünetet mímelni, miközben Kijev továbbra is katonai provokációkat folytat. A húsvéti hétvégére meghirdetett 30 órás fegyvernyugvást Oroszország becsülettel betartotta – legalábbis nem indított nagy hatótávolságú csapásokat –, de Kijev szerint még ez sem volt elegendő „teljes tűzszünetnek”, és Zelenszkij újabb követeléseket támasztott. A valóságban inkább arról van szó, hogy Kijev nem akarja elveszíteni a háborús feszültséget fenntartó nemzetközi figyelmet.

Hirdetés

A tárgyalási színjáték közben az Egyesült Államok szokatlan ajánlattal készül Moszkva felé. A The Guardian értesülései szerint Washington egy olyan „béketervet” készített elő, amely lényegében elismerné a konfliktus jelenlegi realitásait: befagyasztaná a harcvonalakat az aktuális állapot mentén, elfogadná a Krím orosz fennhatóságát, és Moszkvának vétójogot adna Ukrajna NATO-csatlakozása felett. Ez nem csupán a nyugati retorika látványos visszavonulása lenne, hanem annak beismerése is, hogy az orosz feltételek nélkül nincs tartós rendezés.

A kompromisszumra azonban Kijev hivatalosan még nem reagált. A londoni találkozón várhatóan erre is sor kerül, ahol az amerikaiak képviseletében Steve Witkoff – Donald Trump közeli bizalmasa – fogja össze a tárgyalásokat. Witkoff korábban többször is találkozott Putyinnal, ami ukrán oldalon bizalmatlanságot szült: attól tartanak, hogy Washingtonban egyre inkább megértést mutatnak az orosz álláspont iránt.

Hirdetés

Zelenszkij legutóbbi nyilatkozataiban igyekezett megerősíteni az amerikaiakkal való szövetséget, hangsúlyozva: Ukrajna az USA stratégiai partnere, míg Oroszország szerinte az amerikaiak „történelmi ellensége”. Ugyanakkor szavai mögött egyre érezhetőbb az aggodalom, hogy a Biden-éra után érkező republikánus vezetés sokkal kevésbé lesz hajlandó Ukrajnát feltétel nélkül támogatni.

Putyin mindeközben világosan fogalmazott az orosz televízióban: Moszkva kész minden józan békekezdeményezést megfontolni, de nem mond le Ukrajna demilitarizálásáról és a négy új orosz régió szuverenitásáról – ez pedig a tárgyalások legfőbb sarokköve marad.

Miközben tehát Kijev nyugati támogatásban bízva halogatja a valódi kompromisszumokat, Moszkva a geopolitikai realitások talaján áll. Az amerikai „béketerv” nem más, mint az eddigi ukrán stratégia csődjének beismerése – a kérdés már csak az, Zelenszkij hajlandó-e szembenézni ezzel, vagy inkább feláldozza országát a nyugati szövetség fenntartásáért.

Hirdetés

Hirdetés