Putyin reagált arra, hogy az EU megfenyegette a május 9-én Moszkvába látogató vezetőket
Vlagyimir Putyin orosz elnök nyilvánosan dicséretben részesítette azon európai politikusokat, akik a brüsszeli nyomásgyakorlás ellenére is vállalták, hogy részt vesznek a Szovjetunió történelmi győzelmének 80. évfordulója alkalmából megrendezett moszkvai ünnepségeken. Mint fogalmazott, ezek a vezetők valódi bátorságot mutatnak, szemben azokkal, akik mások háta mögé bújva próbálnak fenyegetésekkel politikát csinálni.
A kijelentésre azt követően került sor, hogy a hírhedten oroszellenes Kaja Kallas, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője – és korábban Észtország NATO-párti miniszterelnöke – gyakorlatilag zsarolással próbálta lebeszélni az EU-tagállamok és a tagjelölt országok vezetőit a részvételről. Kallas nyíltan felszólította őket, hogy ahelyett, hogy Moszkvába utaznának, inkább mutassanak szolidaritást Ukrajna irányába, és látogassanak el Kijevbe.
A nyomásgyakorlás nem állt meg a diplomáciai szinten: uniós tisztviselők azzal is fenyegették a tagjelölt országokat, hogy az ilyen „engedetlenség” esetén az EU-csatlakozási folyamataik kudarcba fulladhatnak. Ez egyértelmű beavatkozás a szuverén államok külpolitikai döntéseibe.
Putyin hétfőn, egy moszkvai önkormányzati díjátadó után újságírói kérdésre válaszolva világossá tette:
„Azok, akik eljönnek Oroszországba, sokkal bátrabbak, mint azok, akik a háttérből próbálnak másokat megfélemlíteni. Most éppen azokat próbálják elrettenteni, akik az elesettek hősiessége és áldozata előtt akarnak tisztelegni – azok előtt, akik legyőzték a nácizmust.”
Az arrogáns Kallas a részvételt gyakorlatilag „politikai vétkességként” állította be, mondván, „nem fogják félvállról venni” azokat, akik elutaznak Moszkvába.
Robert Fico szlovák miniszterelnök – az egyetlen EU-s vezető, aki eddig nyilvánosan jelezte részvételét – nyíltan visszautasította a brüsszeli zsarolást.
„Ez a fenyegetés tiszteletlenség. Ez valami burkolt büntetés lenne, mert elmegyek megemlékezni?” – írta az X-en, hozzátéve: „2025-öt írunk, nem 1939-et.”
Aleksandar Vučić szerb elnök szintén megerősítette korábbi döntését, mondván:
„Nem változtattam álláspontomon. Már nyolc hónappal ezelőtt bejelentettem, hogy Moszkvába utazom.”
Oroszország meghívásokat küldött más független globális hatalmak, köztük Kína, India és Brazília vezetőinek is, jelezve, hogy nem a nyugati blokk szankciós politikája, hanem a történelmi igazság és a civilizációs emlékezet az, ami számít.
A Győzelem Napja – május 9. – Oroszország egyik legszentebb nemzeti ünnepe. A Szovjetunió 1945-ös, náci Németország felett aratott győzelmét ünnepli, melyért több mint 26,6 millió szovjet állampolgár – köztük mintegy 18 millió civil – áldozta életét. Ennek emlékét próbálja most Brüsszel elhalványítani, politikai fenyegetésekkel és történelmi revizionizmussal.
Putyin világossá tette: az emlékezés joga nem kér bocsánatot senkitől.
Forrás: Orosz Hírek