A magyar kormány végig és következetesen azt állította, hogy Rogán Antal politikai bosszú áldozata, és jogi lépéseket is kilátásba helyezett a magyar kormány. Aztán Donald Trump beiktatását követően mindössze pár hónapon belül már fordult is a kocka.

Január 7-én – Donald Trump megválasztása után, de beiktatása előtt – a leköszönőben lévő Biden-kormány pénzügyminisztériumának Külföldi Vagyonellenőrzési Hivatala (OFAC) szankciós listára tette Rogán Antalt, a Miniszterelnöki Kabinetiroda minisztert.

Hirdetés

A hivatal akkor frissítette a Különlegesen Kijelölt Állampolgárok és Blokkolt Személyek (SDN-lista) névsorát.

Kedden egyébként Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az amerikai kollégájával telefonon egyeztetett. Marco Rubióval áttekintették a kétoldalú együttműködés legfontosabb kérdéseit, valamint a béke-erőfeszítések állását. „Jó beszélgetésen vagyunk túl, amely világossá tette, hogy teljesen új időszak van a magyar–amerikai kapcsolatokban, és ezt a kapcsolatot a barátság és a fő kérdéseinkben való abszolút egyetértés határozza meg” – emelte ki Szijjártó Péter.

Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter már április első napjaiban beharangozta, hogy hamarosan lekerülhet Rogán Antal az amerikai szankciós listáról, amelyre az előző, demokrata adminisztráció tette fel.

Hirdetés

 „Meg vagyunk győződve arról, hogy rekordrövidségű lesz az az időszak, amit Rogán Antalnak a szankciós listán kell töltenie. Mivel ennek az intézkedésnek semmilyen alapja nem volt, reméljük, hogy az új amerikai adminisztráció hamar visszavonja”

 – fogalmazott Gulyás Gergely.

Ennek megfelelően – magyar idő szerint – kedd estétől Rogán Antal már nem szerepel az amerikai szankciós listán.

Hirdetés

Az Egyesült Államok pénzügyminisztériumának OFAC (Office of Foreign Assets Control) szankciós listáján történt változásokról szóló dokumentumból kiderült, hogy Rogán Antalt törölték az OFAC szankciós listájáról.

VH