Súlyos választási botrány Németországban: halottak választhatták meg Friedrich Merz kormányát?
Tömegek estek el a szavazás lehetőségétől, elhunytak nevében voksolhattak, a választók létszámán felüli szavazólapok bukkantak fel: a februári választással kapcsolatos, most kitudódott anomáliák megkérdőjelezhetik az alig több mint egy hét múlva hivatalba lépő Merz-kormány legitimitását. Az állatorvosi ló esetére emlékeztető módon úgy tűnik, hogy a február 23-i voksoláson szinte az összes elképzelhető választási törvénytelenség, anomália előfordult.
Elhunyt szavazók tömegei – akár milliói – „választhatták meg” Friedrich Merz leendő német kancellárt és kormányát a 2025 februárjában tartott szövetségi választásokon. Többek között ez derült ki a Berliner Zeitung által is megszellőztetett botrányból, amely különös felhangot ad az új német koalíció jövő hét elején, május 6-án tervezett hivatalba lépésének.
A 2025 februárjában tartott szövetségi választásokon elkövetett, szisztematikus szabálytalanságok kapcsán összesen 80 oldalas panaszt nyújtott be Marcel Luthe német politikus, szakszervezeti aktivista és közgazdász.
"Es ist gar nicht so schwierig, politische Mehrheiten zu erringen, wenn man beliebig viele Stimmen hat."
Das beschreibt die Bundestagswahl 2025 in Deutschland, für die wir in unserer Wahlanfechtung nachweisen, dass sie qua fehlender VoterID "Fehler" hat.https://t.co/2jcx5Nu3tN
— Marcel Luthe – Good Governance (@GGLuthe) April 28, 2025
Hirdetés
Aktív halottak, passzív tisztviselők
Luthe – aki 2020-ig volt a liberális Szabad Demokrata Párt (FDP) tagja, jelenleg pedig az általa alapított Good Governance Szakszervezet elnöke – egy több mint 200 dokumentummal támasztotta alá a Bundestag választási felülvizsgálati bizottságához került panaszát. A politikus azt állítja, hogy a választási rendszert „tervszerűen szabotálták” – írja a Berliner Zeitung.
A Luthe által felfedett egyik legmegdöbbentőbb, feltételezhető választási csalás, hogy legalább 2,5 millió elhunyt személy neve továbbra is szerepelt a választói névjegyzékben.
Szerinte a választásokon ez lehetővé tette, hogy a szavazatokat halottak nevére adják le, és elő is fordultak ilyen esetek. Ráadásul sok szavazóhelyiségben nem követelték meg a szavazóktól a hivatalos, fényképes igazolvány bemutatását: az olyan városokban, mint például Stuttgart, a választásért felelős tisztviselőket arra utasították, hogy fogadják el önmagában a szavazási értesítőt a voksoláshoz elegendő személyazonosító okmányként.
Ez a dokumentum viszont könnyen hamisítható – mi több, ez a gyakorlat ellentétes a német választási törvénnyel, amely a legtöbb esetben előírja a személyazonosság megfelelő ellenőrzését. A panaszban közölt, egyik kirívó példában Stuttgart városa levélben kérte a választási bizottságokat, hogy a választási értesítővel rendelkező választópolgárokat „csak kétség esetén, személyi igazolvány segítségével” ellenőrizzék. A választási bizottságoknak szóló tájékoztatóban a város még azt is kijelentette, hogy ha van szavazási értesítő, az „általában” elegendő.
Valaki szavazott helyettük
A dokumentum szerint számos állampolgár számolt be arról is, hogy megtagadták szavazati jogát azzal az indoklással, hogy valaki már leadta a szavazatát az ő nevükben. A Frankfurt melletti Bad Kreuznachban több szavazólapot találtak, mint ahány regisztrált választópolgár volt, ami még több vészjelzést vetett fel.
Morgen wird die Bundestagswahl 2025 zwei Monate zurückliegen.
Hirdetés Zwei Monate, in denen der geänderte Wille des Souveräns nicht umgesetzt wurde, sondern dieselben Appartschiks weiter wursteln wie bisher.
Wie angekündigt werden wir morgen – form- und fristgerecht – diese Farce… pic.twitter.com/gZIP7QrFPV
— Marcel Luthe – Good Governance (@GGLuthe) April 22, 2025
Luthe azt is állítja, hogy több ezer külföldön élő német állampolgár nem kapta meg időben a szavazási okmányait, annak ellenére, hogy megfelelően regisztráltak: a politikus az X-en „bohózatnak” nevezte a választást , és azt mondta, hogy „szándékosan és szisztematikusan szabotálták” oly módon, hogy „különösen a külföldön élő németek, akik általában nem szavaznak a kormánypártokra, nem tudtak hatékonyan szavazni”.

Az észlelt anomáliák akár milliós, de mindenképpen százezres méretekben érinthették a most hivatalba lépő kormány legitimitását adó választásokon.
De már 10 ezer szavazat is jelentősen megváltoztathatta volna a német parlament összetételét,
hiszen például a szélsőbaloldali BSW párt bejutásával a CDU/CSU és az SPD kormánykoalíciója már nem jöhetett volna létre.
Kormány-szinten az AFD, 15 százalék az SPD-nek
Bár a jelzett anomáliák kivizsgálása és az esetleges korrigált, „új” eredmények közzététele hónapokat vehet igénybe, a rövid időn belül megalakuló kormány tagjainak széke alatt időzített bombaként ketyeghet a most kibukott választási csalások sorozata.
Mindeközben súlyos bizalmi válsággal néz szembe a jövő héten kormányra lépő kétpárti koalíció, a CDU és az SPD. A választások „valódi győzteseként” is emlegetett
AfD a Bild megbízásából készült új Insa-felmérés szerint a szavazatok negyedét, egészen pontosan 25 százalékát kapta.
Ugyanezeket a számokat közli az RTL/ntv Trendbarométer legfrissebb felmérése is. Ezzel a jobboldali párt egy szintre kerül a leendő új kancellár, Friedrich Merz pártjával .
A radikális baloldaltól nem messze álló SPD pedig úgy lesz Németország egyik vezető ereje és kulcspozíciókat birtokló parlamenti pártja, hogy a legújabb felmérésekben már csak 15 százalékon áll.
Forrás: hirado.hu