Jobboldali Médiahírek

Hírexpress, hírblog – Hírek itthonról és a nagyvilágból Önnek!

HírekVilág

A CNN szerint Putyin új tervet határozott meg

Hirdetés

Az amerikai sajtó fontos fejleményről számolt be: friss amerikai és nyugati hírszerzési jelentések szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök figyelme a hosszú távú háborús céloktól egyre inkább a rövidebb távú célokra, vagyis az elfoglalt ukrán területek stabilizálására és Oroszország gazdasági helyzetének javítására összpontosul – értesült a CNN több, az ügyet jól ismerő forrásból.

Ez a megközelítés váltást jelent a korábbi hírszerzési értékelésekhez képest, amelyek szerint Putyin úgy érezte, hogy előnyben van Ukrajnával szemben, megvan a katonai lendülete, és akár az egész ország elfoglalására is képes lenne. Az új hírek alapján azonban a Kreml részéről most nagyobb a hajlandóság arra, hogy esetleges béketárgyalásokba kezdjen, legalábbis Donald Trump amerikai elnök és tanácsadói szerint.

Ennek ellenére magas rangú amerikai tisztviselők továbbra is bizalmatlanok Putyinnal szemben, még úgy is, hogy az Egyesült Államok által javasolt békemegállapodás állítólag jelentős engedményeket tartalmaz, beleértve az elfoglalt ukrán területek nagy részének átadását Oroszországnak. Sokak szerint Moszkva még akkor sem mondana le a háború folytatásáról, ha rövid távon megállapodás születne, és hosszabb távon újra megpróbálhatná Ukrajna nagyobb részének bekebelezését.

Hirdetés

Egy nyugati hírszerző tisztviselő úgy fogalmazott: „Úgy tűnik, Putyin most azt mérlegeli, mi lehet egy ésszerű rövid távú cél.” Az orosz gazdaságra nehezedő nyomás – amelyet az amerikai szankciók és az újabb büntetőintézkedések fokozhatnak – nehéz helyzetbe sodorhatja az orosz elnököt. A tárgyalásokon amerikai részről hangsúlyosan felmerültek a jövőbeli befektetési lehetőségek, amennyiben a háború véget ér, amit Washington „történelmi jelentőségű” esélyként jellemez.

A tisztviselők szerint a megállapodás kulcsa az lehet, hogy Putyin számára ne csak hazai politikai győzelemként legyen kommunikálható a megegyezés, hanem valóban érezze úgy, hogy értékes engedményeket szerzett – még akkor is, ha később újra megpróbálhatja a harcot.

Putyin korábban is gyakran utalt az orosz nép történelmi és civilizációs gyökereire, és a hírszerzési források szerint hosszú távú céljai között továbbra is szerepel Ukrajna nagyobb részének megszerzése, különösen azoké a területeké, amelyeket az orosz civilizáció bölcsőjének tart.

Hirdetés

Egy magas rangú európai tisztviselő megerősítette, hogy Moszkva hajlandó „együttműködni” az Egyesült Államokkal a kapcsolatok javítása érdekében, de szerinte a Kreml nem mondott le maximalista háborús céljairól. Az orosz stratégia része lehet, hogy egy esetleges taktikai tűzszünet után gazdasági, katonai, információs és politikai eszközökkel próbálja elérni végső céljait Ukrajnában és azon túl.

Amerikai hírszerzők ugyanakkor figyelmeztették a Trump-adminisztráció tisztviselőit, hogy Putyin fő prioritása továbbra is Ukrajna ellenőrzése, és Moszkva készen állhat kihasználni az amerikai tárgyalási igyekezetet.

Jason Crow demokrata képviselő, a hírszerzési bizottság tagja úgy véli, Putyin gondolkodásmódja azért változott, mert úgy érzi, egy számára kedvezőbb amerikai elnökkel tárgyalhat, aki inkább a rövid távú sikerekre koncentrál, és kevésbé tudja, mit csinál. Crow szerint Putyin azt gondolhatja, hogy egy megállapodás megszülethet, de annak betartatásával nem foglalkoznak majd komolyan.

Hirdetés

A tárgyalások során Ukrajna többször kérte, hogy az Egyesült Államok és Európa biztosítson biztonsági garanciákat arra az esetre, ha területátadás történne, nehogy Oroszország később újabb háborút indítson Ukrajna ellen. Egy magas rangú amerikai tisztviselő úgy fogalmazott: Moszkva célja, hogy minél több elfoglalt területet ismerjenek el, és minél gyengébb Ukrajnát hagyjanak meg.

JD Vance alelnök nemrég jelezte, hogy az Egyesült Államok a fegyverszünetet „valahol a jelenlegi frontvonalak közelében”, bizonyos területi cserékkel képzeli el. Donald Trump pedig kinyilvánította, hogy Amerika kész elismerni Oroszország fennhatóságát a Krím-félszigeten, miközben Szergej Lavrov orosz külügyminiszter azt mondta, Moszkva mind az öt elfoglalt ukrán tartomány nemzetközi elismerését akarja – amit viszont Kijev határozottan elutasít.

Trump ugyan eddig többször optimizmusának adott hangot egy esetleges megállapodás kapcsán, de a hétvégén már úgy nyilatkozott: már nem biztos abban, hogy Putyin valóban békét akar.

Hirdetés

Mandiner nyomán

 

Hirdetés

Hirdetés