Brüsszel szabályai szerint folyik a vizsgálat Magyar Péter tőzsdei ügyleteiben
A bennfentes kereskedelem kizárólag az Európai Unió irányelvei alapján vizsgálható és büntethető, tehát a tagállamok – így Magyarország – számára nincs érdemi mozgástér. Éppen ezért Magyar Péter összeesküvés-elméletei, miszerint a Tisza Párt elnökét politikai célból akarják ellehetetleníteni, ebben az esetben nem állják meg a helyüket – írja a Mandiner.
A cikk kiemeli: a bennfentes kereskedelem vizsgálata nem hazai, hanem uniós előírásokon alapul, így Magyarország köteles az EU által meghatározott eljárásrend szerint eljárni. Magyar Pétert az a gyanú terheli, hogy 2023. július 21-én bizalmas információk birtokában vásárolt Opus-részvényeket, tudván, hogy a cég nagyszabású részvény-visszavásárlási programot jelent be, ami megdobja az árfolyamot. Aznap a politikus először eladta saját részvényeit, majd Opus-papírokat vásárolt, amelyeket a hétfői kereskedésben magasabb áron értékesített, több tízmillió forintos hasznot húzva az ügyletből. A vizsgálat elindításában szerepe volt egy kiszivárgott hangfelvételnek is, amelyben Magyar Péter volt barátnője, Vogel Evelin állította: a politikus olyan információk birtokában kereskedett, amelyekhez nem lett volna joga hozzáférni. Emiatt a Magyar Nemzeti Bank és a Nemzeti Nyomozó Iroda is nyomozást indított.
A Mandiner emlékeztet: a bennfentes kereskedelem szabályozását az EU 596/2014-es MAR irányelve rögzíti, amely a piaci visszaélések megelőzését és a befektetők védelmét szolgálja. A tagállami hatóságoknak kötelező büntetőjogi lépéseket tenniük, a magyar büntető törvénykönyv szerint a bennfentes kereskedelem 3–5 évig terjedő szabadságvesztéssel sújtható.
Súlyosbító körülmény lehet Magyar Péter esetében, hogy a tranzakció idején a Bankholding felügyelőbizottságának tagjaként pénzügyi szervezet tisztségviselőjeként követte el a cselekményt, illetve hogy az ügylet értéke vélhetően meghaladta az 50 millió forintot. Ha bűnösnek találják, akár 5 év börtönbüntetés is várhat rá. Az ügy kimenetele ráadásul uniós szinten is jelentős, mivel az MNB-nek jelentési kötelezettsége van az Európai Értékpapír-piaci Hatóság (ESMA) felé. Már önmagában a vizsgálat ténye is komoly hírértékkel bír.
Mandiner nyomán
Follow @jobboldalihirek