Hadházy most már a baloldal „vörös bárójával”, a milliárdos Bojárral kampányol
Hadházy Ákos mániákus hídfoglalási hóbortja után most újabb politikai produkcióval állt elő: közösségi oldalán osztotta meg az egyik ismert baloldali milliárdos, Bojár Gábor videóját, akit kritikátlanul ünnepel és példaképként állít követői elé. Hadházy szerint Bojár „különleges magyar”, mivel állítólag nem a hatalomnak, hanem kizárólag „tudásának és szorgalmának” köszönheti vagyonát. Sőt, Bojár – Hadházy szerint – azért is követendő példa, mert nemcsak elviseli, hanem támogatja a kritikát.
A valóság persze ennél jóval árnyaltabb – hogy ne mondjuk: ellentétes. Bojár Gábor nem a semmiből vált milliárdossá, hanem a Kádár-rendszerben kezdte építeni karrierjét, majd a rendszerváltás után a Horn-kormány és az MSZP–SZDSZ klientúra kebelén gazdagodott meg. Ez a politikai és gazdasági háttér tette lehetővé, hogy cége, a Graphisoft, komoly állami megrendelések révén megerősödjön, és ő maga a baloldal „vörös báróinak” elitklubjába emelkedjen. A függetlenségéről szóló Hadházy-féle legendák tehát finoman szólva is hamisak.
Bojár 2007-ben megalapította saját magánegyetemét, az Aquincum Institute of Technology-t, és hosszú éveken át a Soros Alapítvány kuratóriumának is aktív tagja volt. Nem meglepő, hogy a nemzeti szuverenitásra épülő orbáni politika következetes bírálója – ugyanakkor Gyurcsány Ferencet, a baloldal egyik legkompromittáltabb figuráját, többször is védelmébe vette. Bojár a múlt rendszer örökségét nem levetkőzte, hanem hasznosította: politikai kapcsolatai révén jutott előnyökhöz, s most ugyanezeket az érdekeket védi új csomagolásban.
A milliárdos nem csupán ideológiailag, hanem anyagilag is támogatja a baloldali politikai elitet. A Graphisoft egyik tulajdonosaként például pert indított az állam ellen az Óbudai Gázgyár szennyezett területének rekultivációja miatt, amelyhez – minő véletlen – csatlakozott a Karácsony Gergely vezette fővárosi önkormányzat is. A cél világos: az állam, vagyis az adófizetők pénzén tisztítsák meg a területet, amit aztán a tulajdonosok, köztük Bojár, busás haszonnal értékesíthetnek.
Bojár és Karácsony kapcsolata nem új keletű: a 99 Mozgalom botrányos adománygyűjtésekor maga Karácsony ismerte el, hogy Bojár nemcsak támogatója, hanem mecénása is volt. A baloldali milliárdos támogatta már a zavaros múltú Juhász Pétert, a balliberálisok romjain építkező Momentumosokat, a politikailag megbukott Márki-Zay Pétert – és most épp Magyar Péter mögé sorakozik fel. Bojár nem eszméket támogat, hanem hatalomra esélyes figurákat, akik később viszonozhatják a szívességeket.
A „kritikát bátorító”, „független gondolkodónak” beállított Bojár valójában a régi baloldali elit üzleti-gazdasági érdekkörének egyik aktív tagja, aki az új baloldali figurák mögött is ott áll, ha az érdekei úgy kívánják. Hadházy pedig mindezt lelkesen tálalja, mintha egy modern kori Széchenyit ünnepelne – miközben valójában csak egy régi, lejárt lemez szól újra, más borítóval.
Pesti Srácok nyomán