Magyar Péter főembere szerint katonákat küldhetnénk Ukrajnába, ha az ország EU-tag lenne
Ruszin-Szendi Romulusz, a Tisza Párt honvédelmi felelőse és volt vezérkari főnök már tavaly decemberben egyértelműen utalt rá, hogy Ukrajna EU- vagy NATO-tagsága esetén a nyugati országok – köztük Magyarország is – katonai erőket küldhetnének a frontvonalba. A kijelentése különösen aktuális most, amikor az Európai Unió vezetése, valamint Magyar Péter pártcsaládja, az Európai Néppárt Ukrajna gyorsított uniós felvételét sürgeti.
Miközben Magyar Péter próbálja fenntartani a látszatot, hogy távol tartja magát az EU háborúpárti döntéseitől, a Tisza Párt képviselői és szakértői időről időre leleplezik a valódi szándékaikat. Ruszin-Szendi a tavaly decemberi Ultrahang című műsorban arról beszélt: „Felmerültek azok a hírek, hogy esetleg NATO-, EU-erők vonulnak be Ukrajnába.” Amikor a műsorvezető rákérdezett, mennyire reális ez, Ruszin-Szendi világossá tette: ez akkor valósulhat meg, ha Ukrajna EU- vagy NATO-tag lesz, mert csak akkor lenne „jogos”, hogy „oda bemennek a mi erőink”.
Ez a nyilatkozat nem hagy kétséget afelől, hogy Ukrajna uniós tagságával Magyar Péter pártja kész lenne katonákat küldeni a háborús övezetbe – annál is inkább, mert az Európai Néppárt, amelynek a Tisza Párt is tagja, legutóbbi kongresszusán is határozatot fogadott el Ukrajna politikai, pénzügyi és katonai támogatásáról, valamint a gyorsított csatlakozásról. Az EPP határozata világosan kimondja: Ukrajna megerősítése „politikai, katonai, pénzügyi, jogi, gazdasági és humanitárius szempontból” elsődleges cél, miközben a végső cél az EU- és NATO-tagság.
Bár Magyar Péter igyekszik kerülni a témát – mivel a magyar társadalom többsége elutasítja Ukrajna uniós csatlakozását –, az Európai Néppárt egyértelmű elvárásokat fogalmaz meg, és a Tisza Párt már eddig is rendre a háborúpárti álláspont mellé állt. Már a 2024-es EP-választás előtt világos volt, hogy az EPP csak akkor fogadja soraiba a Tiszát, ha támogatják Ukrajna pénzügyi és katonai támogatását.
Ezt később demonstrálták is: a Tisza EP-képviselői tavaly szeptemberben megszavazták azt a határozatot, amely újabb fegyverszállításokat sürgetett, majd novemberben ukrán zászlós pólókban tapsolták meg Zelenszkij beszédét az EP-ben. Idén márciusban pedig Magyar Péter neve is megjelent egy határozattervezeten, amely szerint „Európa jövője az ukrán hadszíntéren dől el”, és még több fegyver és lőszer küldését követelte – bár később Magyar Péter próbálta tagadni aláírását, és a Fideszt vádolta hamisítással.
A történtek fényében egyre világosabb: miközben Magyar Péter itthon próbálja megőrizni a „békepárti” imázst, Brüsszelben a Tisza Párt Ukrajna feltétlen támogatójaként működik, és az esetleges uniós csatlakozással akár magyar katonák frontra küldése sem kizárt.
Magyar Nemzet nyomán
Follow @jobboldalihirek