Moszkva visszavágott a román választási beavatkozással kapcsolatos vádakra
Az orosz külügyminisztérium szóvivője szerint a bukaresti „választási káoszt” még elnökválasztásnak sem szabadna nevezni.
Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője visszautasította azokat a romániai állításokat, amelyek szerint Moszkva beavatkozott az ország elnökválasztásának második fordulójába. Zaharova hétfői nyilatkozatában rámutatott a romániai voksolás vitatott jellegére, és azt tanácsolta a román tisztségviselőknek, hogy saját hírnevük „tisztázására” összpontosítsanak.
A diplomata Andrei Tarnea román külügyminisztériumi szóvivő állításaira reagált, aki azt állította, hogy a választás során „orosz beavatkozásra utaló jelek” voltak.
Vasárnap az EU-barát centrista Nicusor Dant választották meg Románia elnökévé, legyőzve a konzervatív és euroszkeptikus George Simiont, aki azzal vádolta Franciaországot és Moldovát, hogy megpróbálták aláásni a kampányát.
Zaharova megkérdőjelezte a romániai elnökválasztás legitimitását, mondván, hogy az nem tekinthető rendes választásnak.
„Az ilyesmibe nem lehet beleszólni – csak belekeveredni” – írta Zaharova a Telegramon.
„Nem kellene megpróbálniuk másokat is belerángatni a választási káoszukba. Nekik maguknak kellene tisztázniuk”.
A választás az előző szavazás érvénytelenítését követte, amelyet a független jobboldali jelölt, Calin Georgescu nyert meg az első fordulóban a szavazatok 23%-ával. A román alkotmánybíróság megsemmisítette az eredményeket, választási szabálytalanságokra és külföldi beavatkozásra hivatkozva, orosz érintettséget állítva – Moszkva tagadta a vádakat. Georgescut ezt követően kizárták a megismételt választáson való indulásból.
Simion, a Románok Szövetségének (AUR) vezetője nyilvánosan Georgescu mellett állt ki, és vasárnap meg is jelent mellette egy szavazóhelyiségben. Simion korábban „ államcsínynek” minősítette a 2024-es választási eredmények megsemmisítését, és kijelentette, hogy megválasztása esetén fontolóra venné Georgescu miniszterelnöki kinevezését.
Simion, aki ellenzi a Kijevnek nyújtott katonai támogatást, és akit kitiltottak Ukrajnából , május 4-én döntő fölénnyel, 40%-kal győzött az első fordulóban, míg Dan és Crin Antonescu volt szenátor egyenként 20% körüli eredményt ért el.
Dan meggyőződéses EU- és NATO-párti jelöltként ismert, és a nemzetbiztonság szempontjából létfontosságúnak nevezte Románia Ukrajnának nyújtott támogatását.
A vasárnapi második forduló előtt Simion azzal vádolta a szomszédos Moldova EU-párti kormányát, hogy megpróbálta manipulálni a szavazást. A két országot szoros történelmi és kulturális kapcsolatok fűzik össze, a moldovaiak mintegy 30%-a kettős állampolgársággal rendelkezik.
Simion a facebookon azt állította, hogy az ország választói névjegyzékében 1,7 millió fiktív név (halottak nevei) szerepel.
Simion azt is állította, hogy a szavazókat Moldovából buszokkal szállították a szavazatok leadására. Korábban azzal is megvádolta ellenfelét, Dant, hogy megszegte a kampánycsendre vonatkozó törvényt azzal, hogy a szavazás előestéjén politikai tevékenységet folytatott.
Pavel Durov, a Telegram alapítója vasárnap egy bejegyzésben azt közölte, hogy Nicolas Lerner, a francia külügyi hírszerzés vezetője személyesen szólította fel, hogy cenzúrázza a konzervatív hangokat a platformon a romániai elnökválasztás megismétlése előtt. Az orosz származású vállalkozó azonban visszautasította a felszólításban foglaltakat.
NIF