Jobboldali Médiahírek

Hírexpress, hírblog – Hírek itthonról és a nagyvilágból Önnek!

HírekVilág

„Nem demokrácia, hanem álruhás zsarnokság” – jelentette ki Rubio az AfD szélsőjobboldalinak minősítéséről

Hirdetés

Az AfD szélsőjobboldalinak nyilvánítása megterheli a német-amerikai kapcsolatokat. A Trump-adminisztráció korábban bírálta az európai kormányok magatartását a jobboldali populista, bevándorlásellenes pártokkal szemben. /Bővített hír./

Az amerikai kormány határozottan elítélte a német belügyi hírszerzés döntését, amely szerint a teljes AfD-t „megerősített szélsőjobboldalinak” minősítette. Marco Rubio külügyminiszter az X-en posztolta, hogy Németország „nem demokrácia, hanem álruhás zsarnokság”, amikor a belföldi hírszerzés az ellenzéket figyeli.

Nem az AfD szélsőséges, hanem az establishment által folytatott „halálos bevándorláspolitika, a nyitott határok”, amelyet az AfD elutasít – véli Rubio, aki a döntés felülvizsgálatára szólított fel.

Hirdetés

A német kormány elutasította Rubio kritikáját.

„Ez a demokrácia” – jegyezte meg a szövetségi külügyminisztérium az X-en. „Ez a döntés egy alapos és független vizsgálat eredménye, hogy megvédjük alkotmányunkat és a jogállamiságot. A végső szót független bíróságok mondják majd ki. Történelmünkből megtanultuk, hogy a jobboldali szélsőségességet meg kell állítani”.”

Hirdetés

Rubio külügyminiszterhez hasonlóan JD Vance amerikai alelnök is kiemeli, hogy az AfD „a legnépszerűbb párt Németországban”. Vance hangsúlyozza, hogy az AfD a legreprezentatívabb párt Kelet-Németországban, amit a bürokraták megpróbálták megsemmisíteni.

„A Nyugat együtt lebontotta a berlini falat. Most újra építik – nem a szovjetek vagy az oroszok, hanem a német hatalmi elit” – írta Vance az X-en.

Hirdetés

Vance a múltban többször bírálta az európaiakat a véleménynyilvánítás szabadságához való megosztott viszonyuk és az ellenzéki erőkkel szembeni bánásmódjuk miatt.

A müncheni biztonsági konferencián azzal vádolta az európai állam- és kormányfőket, hogy elnyomják az eltérő véleményeket, a vallásszabadságot és a véleménynyilvánítás szabadságát.

„Az Atlanti-óceán túloldalán sokunk számára egyre inkább úgy tűnik, mintha régi, berögzült érdekek bújnának olyan csúnya szovjet korabeli kifejezések mögé, mint a félretájékoztatás és a dezinformáció. Egyszerűen nem tetszik nekik a gondolat, hogy valaki, akinek alternatív véleménye van, más véleményt nyilváníthat, vagy ne adj’ isten, másként szavazhat, vagy ami még rosszabb, megnyerhet egy választást” – mondta akkor Vance, és arra figyelmeztetett, hogy ez feszíti az atlanti kapcsolatokat.

Hirdetés

Vance ezután találkozott az AfD társvezetőjével, Alice Weidellel, akit a biztonsági konferencia szervezői nem hívtak meg.

A Szilícium‑völgyből Elon Musk is csatlakozott a bírálókhoz, aki a „demokrácia elleni szélsőséges támadásként” nevezte a párt betiltását célzó intézkedéseket.

Az AfD társelnöke, Alice Weidel is reagált a kialakult helyzetre.

A Szövetségi Alkotmányvédelmi Hivatal egy „erősen átpolitizált ügynökség, amely az SPD és a CDU utasítására dolgozik, és a döntés a politikai verseny kiiktatására szolgál. A párt alkotmányjogi panasszal és nemzetközi fórumokhoz fordulással készül válaszolni – nyilatkozta Weidel.

A Washington és Berlin között kialakuló nyilvános csörte a transzatlanti kapcsolatok egyre mélyülő töréseit jelzi.

Egyelőre megjósolhatatlan, hogyan reagál a német közvélemény: túlkapásként vagy jogos beavatkozásként értékeli-e a demokratikus intézményrendszer fellépését, de a közvélemény-kutatási adatokból mindez rövidesen kiderülhet.

Euronews – Híradó.hu nyomán

Hirdetés