Nincs jövő: menekülnének a németek Németországból
A migránsok jönnek, a németek viszont mennének.
Egy friss YouGov-felmérés szerint a németek több mint fele fontolóra venné a külföldre költözést – számolt be róla a Die Welt.
A válaszadók legfőbb indokai a migrációs helyzet és a gazdasági nehézségek voltak.
A felmérés szerint a megkérdezettek 31 százaléka „biztosan” elköltözne külföldre, ha nem korlátoznák őket munkahelyi, személyes vagy anyagi tényezők. További 27 százalék „valószínűleg” távozna, míg 22 százalék „valószínűleg nem”, 15 százalék pedig „egyáltalán nem” fontolná meg a költözést. Azok közül, akik elképzelhetőnek tartják a kivándorlást, 36 százalék jelezte, hogy az elmúlt hónapokban gyakrabban foglalkoztatta őket ez a gondolat.
E csoporton belül 61 százalék a migrációs helyzetet nevezte meg fő okként, 41 százalék pedig Németország gazdasági recesszióját említette.
Politikai aggodalmak is szerepeltek a válaszokban: 29 százalék a jobboldali AfD párt erősödését, 22 százalék pedig az Oroszországtól való vélt katonai fenyegetést hozta fel. Továbbá 12 százalék aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy Donald Trump elnöksége alatt csökkenhet az Egyesült Államok Európát védő szerepe, míg 36 százalék „egyéb okokat” említett. A kivándorlást fontolgatók leginkább német nyelvű országokat választanának úti célul: Svájc a legnépszerűbb 30 százalékkal, ezt követi Ausztria 23 százalékkal. Spanyolország (22 százalék) és Kanada (17 százalék) szintén előkelő helyen szerepel.
Németország az egyetlen G7 ország, amely az elmúlt két évben nem ért el gazdasági növekedést,
így a gazdasági fellendülés kulcsfontosságú a Friedrich Merz kancellár vezette új kormány számára. A Nemzetközi Valutaalap előrejelzése szerint Németország 2025-ben is lemarad a G7 társaitól, mindössze 0,1 százalék növekedéssel.
A gazdasági lassulás ellenére Németország továbbra is az EU-n kívülről érkező migránsok a legnépszerűbb célpontja a menedékkérők számára. 2024-ben több mint 237 000 menedékkérelmet nyújtottak be az országban, ami az EU 27 tagállamában benyújtott kérelmek több mint negyedét teszi ki.
Forrás: Mandiner