Orbán nyert – a kínai milliárdok Budapestre jönnek, nem Berlinbe
A Financial Times friss adatai is világosan bizonyítják: Magyarország szuverén, keleti nyitásra épülő gazdaságpolitikája működik. Míg Nyugat-Európa görcsösen próbálja magához csábítani a kínai tőkét, jórészt sikertelenül, addig hazánk a konnektivitás elvére épített stratégia révén mára Kína első számú európai beruházási célpontjává vált. A nyugati országok – köztük Németország, Franciaország és az Egyesült Királyság – súlya látványosan csökkent a kínai befektetési térképen, míg Magyarország 31 százalékos részesedéssel egyedül vezeti a listát.
A brit üzleti lap szerint a kínai beruházások 2023-ban hét év után először nőttek Európában, és ennek motorját döntően a magyarországi akkumulátor- és elektromos járműipari fejlesztések adták. A Financial Times külön kiemeli a CATL debreceni és a BYD szegedi óriásprojektjeit, amelyek nemcsak gazdasági jelentőségük, hanem technológiai színvonaluk miatt is mérföldköveknek számítanak. Ráadásul a kínai vállalatok egyre inkább a zöldmezős beruházásokat részesítik előnyben, amely hosszú távú jelenlétet és magyar munkahelyeket jelent.
A német Handelsblatt is elismeri, hogy Orbán Viktor miniszterelnök konnektivitásra épülő külgazdasági stratégiája komoly szerepet játszott abban, hogy Magyarország kiemelt célponttá vált a keleti – és különösen a kínai – ipari óriások szemében. A szuverén magyar külpolitika, amely nem hagyja magát ideológiai zsarolással eltéríteni, most kézzelfogható gazdasági előnyökké válik.
Magyar Hírlap nyomán
Follow @jobboldalihirek