Jobboldali Médiahírek

Hírexpress, hírblog – Hírek itthonról és a nagyvilágból Önnek!

HírekVilág

Rossz hír a drogkereskedőknek és muszlim radikálisoknak: Franciaország újra börtönt épít Francia Guyana dzsungelében

Hirdetés

A francia kormány szombaton hivatalosan is bejelentette, hogy 2028-ig egy új, szigorúan őrzött börtönt hoz létre a dél-amerikai Francia Guyana dzsungelében, az Amazonas mélyén – egy olyan helyen, amely történelmileg is a gyarmati büntetőpolitika egyik szimbóluma volt. A létesítmény célja, hogy a legsúlyosabb büntetést kapott kábítószer-kereskedőket és radikalizálódott elítélteket teljes elszigeteltségbe zárja.

„Úgy döntöttem, hogy Franciaország harmadik szigorított börtönét Francia Guyanába építtetem: 60 férőhely a legveszélyesebb kábítószer-kereskedőknek, rendkívüli biztonsági intézkedésekkel” – jelentette ki Gérald Darmanin belügyminiszter a Journal du Dimanche című lapnak adott interjújában, amelyet a régióban tett látogatása során készítettek. A minisztérium megerősítette az AFP hírügynökségnek, hogy az új intézményben 15 helyet különítenek el az iszlamista vagy radikalizálódott elítéltek számára.

Hirdetés

A Párizstól több mint hatezer kilométerre fekvő Saint-Laurent-du-Maroni városa, amely egykoron Franciaország egyik legkeményebb gyarmati büntetőtelepe volt, ma a kokaincsempészet egyik fő kapuja: naponta érkeznek innen próbálkozók, akik Suriname felől – akár a testükbe rejtve is – kokaint próbálnak Franciaországba juttatni. A miniszter szerint a cél egyértelmű: „A szervezett bűnözés elleni fellépés minden szinten.” A francia állam reményei szerint az új létesítmény véglegesen elvágja a bűnszervezetek irányítóit a hálózataiktól.

A tervezett 400 millió eurós beruházás, amely egy több tucat hektáros területen valósulna meg, összesen 500 férőhelyet biztosítana, ebből 60 a szigorúan őrzött részlegen. Az építkezés még a prefektus aláírására vár. Darmanin már januárban bejelentette, hogy 2024 nyarára elkülönítik a 100 legnagyobb drogbárót egy „kiemelt biztonsági fokozatú” börtönben, hogy teljesen elzárják őket a külvilágtól és a további bűnszervezeti irányítástól.

A kezdeményezés ugyan látszólag a közbiztonság erősítését szolgálja, de sokan bírálják, amiért újraéleszti Franciaország gyarmati múltjának legsötétebb fejezeteit – Saint-Laurent egykoron a hírhedt Bagne de Guyane kikötőjeként szolgált, ahol 1850 és 1938 között több ezer elítéltet tartottak embertelen körülmények között. A kritikusok szerint a projekt inkább egy erőfitogtató, központosított hatalmi gesztus, mint valódi társadalmi megoldás a szervezett bűnözés problémájára.

Hirdetés

Pesti Srácok nyomán

Hirdetés