Trump sokkoló módon alázta porig a dél-afrikai elnököt
Sötétség borult az Ovális Irodára – Trump videója megalázta Ramaphosát.
Példátlan diplomáciai jelenet zajlott le Washingtonban: miután Donald Trump egyetlen kézmozdulatára eloltották a fényeket az Ovális Irodában, a dél-afrikai elnök, Cyril Ramaphosa olyan vádló képsorokkal szembesült, amik után szinte szavakhoz sem jutott.
„Nem kell senkitől engedélyt kérnünk ahhoz, hogy elfoglaljunk földeket” – hallatszott a sötétbe borult teremben, miközben a képernyőn a Dél-afrikai Köztársaság szélsőséges politikai vezetőinek uszító nyilatkozatai peregtek. Trump ezekkel a felvételekkel demonstrálta: Ramaphosa hazája olyan radikális mozgalmaknak ad teret, amelyek nyíltan követelik a fehérek földjeinek elvételét, sőt, olykor a gyilkosságokra is buzdítanak.
„A dél-afrikaiak földfoglalók. Ezek vagyunk mi.” – üvöltötte az egyik szereplő a videóban, amelyet a Fox News is lehozott. A legsokkolóbb pillanatok egyike azonban az volt, amikor a felvételen a Dél-Afrikai Kommunista Párt több tízezres tüntetésén elhangzik a felszólítás: „Öljétek meg a búrokat, öljétek meg a farmereket!” – alig burkolt népirtásra való felhívásként.
A megrendítő montázs végén Trump az újságírókra nézett, majd a képernyőre mutatott:
„Ezek sírok. Több mint ezer fehér farmer és családjaik nyughelyei. Azok ott keresztek… Borzalmas. Ilyet még nem láttam.”
Ramaphosa döbbenten hallgatott, a jelenlévő sajtósok pedig néma csendben figyelték a diplomáciatörténet talán egyik legmegalázóbb pillanatát.
Ramaphosa washingtoni útja, amelytől gazdasági megállapodásokat és politikai előrelépést remélt, most totális kudarcként könyvelhető el. A találkozó után már nem a tárgyalások tartalma, hanem a morális és politikai vereség képsorai járják be a világot.
🚨BREAKING: President Trump dimmed the lights in the Oval Office and confronted the president of South Africa with chilling videos of South African leaders calling for the killing of white farmers.pic.twitter.com/pPqtXt9tX7
— Benny Johnson (@bennyjohnson) May 21, 2025
Hirdetés
Mandiner nyomán