A pápa megválasztását jelző fehér füst nem sokkal délután 6 óra után szállt fel, előtte szerda este óta három eredménytelen szavazási forduló is volt. 

Szerda este zárták be a 133 pápaválasztó bíborost a konklávéra, hogy megválasszák az április 21-én meghalt Ferenc pápa utódját. A katolikus eljárásrend szerint addig maradnak a Vatikánban, ameddig kétharmados többséggel meg nem választják az új egyházfőt. Ez meglehetősen hamar, már a negyedik fordulóban megtörtént.

Hirdetés

I. János Pál pápát 1978 augusztusában egy délelőtti és egy délutáni szavazási fordulóval választották meg, a fehér füst 18 óra 24 perckor szállt fel. II. János Pál pápa megválasztásakor, 1978 októberében a konklávé majdnem három napig tartott, és a fehér füst este 18 óra 18 perckor szállt fel. XVI. Benedek megválasztásához elég volt egy délelőtti és egy délutáni szavazási kör 2005 áprilisában, a fehér füst 17 óra 50 perckor szállt fel. Ferenc pápa esetében, 2013 márciusában két nap kellett, és a fehér füst 19 óra 6 perckor szállt fel. Egyházi szakértők és nyugalmazott bíborosok is azt jósolták korábban, hogy a mostani választás minden bizonnyal tovább fog tartani. Végül másfél nap elteltével választották meg Ferenc pápa utódját.

A 69 éves amerikai Robert Francis Prevost személyében megválasztották a katolikus egyház 267. vezetőjét, aki XIV. Leó néven foglalta el a pápai széket. Az Ágoston-rendi szerzetesből lett bíboros teológiai és jogi végzettséggel rendelkezik, pályafutása alatt szoros kapcsolatot alakított ki Latin-Amerikával.

Az Ágoston-rendi szerzetesből lett püspök, majd bíboros gazdag nemzetközi tapasztalattal rendelkezik. 1955. szeptember 14-én született Chicagóban (Illinois, Egyesült Államok). Szolgálata alatt mély kapcsolatot alakított ki Latin-Amerikával, különösen Peruval, ahol hosszú évekig élt és dolgozott.

Hirdetés

Prevostot püspökként a sokszínűség jellemezte: teológiai és jogi képzettséggel is rendelkezik, ami ritka és értékes kombinációt jelent az egyházi szolgálatban. Vezetői képességei különösen megmutatkoztak, amikor az Ágoston-rend legfőbb elöljárójává választották, így világszerte irányította a rend tevékenységét.

Ferenc pápa különös bizalmat szavazott neki, amikor 2023-ban kinevezte a Püspöki Dikasztérium élére, ami az egyik legfontosabb vatikáni hivatal. Ebben a szerepkörben globális hatáskörrel bír a püspökök kinevezésének folyamatában, ami kulcsfontosságú az egyház jövője szempontjából.

Prevost ismert pasztorális érzékenységéről, intellektuális alaposságáról és gyakorlatias megközelítéséről. Többnyelvűsége és kulturális nyitottsága különösen alkalmassá teszi a jelenkori globális egyház kihívásainak kezelésére.

Hirdetés